KEŽMAROK. Obnova Kežmarského hradu bude pokračovať aj v tomto roku.
Riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintuľová potvrdila, že druhú etapu rekonštrukcie plánujú ukončiť v máji, najneskôr v júni.
"Konečne sa hrad zaskvie v plnej nádhere, ako si zaslúži. Dovolím si tvrdiť, že s odstupom od generálnej opravy z roku 1985, bude ďalších 30 až 40 rokov ten hrad krásny," konštatovala.
Čo sa má urobiť
V rámci druhej etapy sa budú robiť sanačné omietky z vonkajšej strany hradu od parku a od cesty spolu s odvlhčením múrov.
Súčasťou projektu sú aj reštaurátorské práce, vďaka čomu ešte viac vyniknú kamenné prvky, ktoré boli zakryté maľovkou. Meniť sa budú aj okná.
Prvú etapu obnovy pritom ukončili v júli minulého roka.
"Vďaka tomu už môžu návštevníci vidieť, ako ten hrad bude vyzerať. Zvýraznila sa štuková výzdoba, fresky a je už vidieť aj farbu omietok. V takomto štýle bude ukončená aj druhá etapa," priblížila Cintuľová.
Úspešný boj s vlhkom
V Kežmarku majú dlhodobo problém s vlhkosťou hradných múrov, vďaka rekonštrukcii sa toto podarí odstrániť.
Odborníci, ktorí sa problematike venujú dlhodobo, podľa riaditeľky využili rôzne možnosti a technológie na odvlhčenie múrov a už teraz je vidieť, že boli prospešné.
Náklady na obnovu v rámci oboch etáp sa vyšplhajú na takmer dva milióny eur.
Okrem odvlhčenia robia aj reštaurátorské práce, sanačné omietky, výmena okien i dverí.
Takmer celú rekonštrukciu platí zriaďovateľ hradu, teda Prešovský samosprávny kraj, s výnimkou dotácie 250 000 eur, ktorú poskytol Úrad vlády SR.
Zložitá cesta k vinárni
"V budúcnosti nás čaká ešte vyriešiť jeden veľký problém, a to je odvlhčenie hradnej vinárne. Už pred časom sme žiadali nášho zriaďovateľa o peniaze na projektovú dokumentáciu, pretože tento projekt si bude vyžadovať špeciálny prístup a navrhnutie takých zložitých technológií, aby sme po odvlhčení mohli tento priestor využívať. Mnohí Kežmarčania si túto hradnú vináreň pamätajú ako priestor, kde sa organizovali rôzne kultúrne podujatia a zábavy a tento duch jej chceme prinavrátiť," zdôraznila Cintuľová.
Problémom pivničných priestorov severozápadného traktu hradu je, že sú umiestnené hlboko v zemi a vlhkosť je preto podľa riaditeľky katastrofálna.
Na projekte budú musieť pracovať viacerí odborníci, a hoci sa zrejme z múrov nepodarí odstrániť vlhkosť úplne, vyriešiť bude treba odvlhčenie, vykurovanie i osvetlenie objektu.
Chcú sa pustiť aj do meštianskeho domu
Múzeum Kežmarok má okrem hradu v správe aj ďalšie historické budovy, sú to dva meštianske domy v centre mesta a bašta mestského opevnenia, ktorá slúži ako depozitár.
"Jednou našou víziou je oprava meštianskeho domu na Hlavnom námestí číslo 55, kde máme unikátnu expozíciu meštianskej bytovej kultúry a zároveň je tam stolárska a konzervátorská dielňa a depozitáre. Chceme začať výmenou strechy, na čo sme už podali žiadosť o pridelenie peňazí z ministerstva kultúry. Následne musíme riešiť fasádu a výmenu okien, pretože objekt je v katastrofálnom stave a potrebujeme do neho investovať veľa peňazí," uzatvára Cintuľová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.