LUČIVNÁ. Príprava monografie o obci Lučivná v Popradskom okrese spôsobila, že táto dedinka s takmer 1000 obyvateľmi zostarla o 23 rokov.
V prípravnej fáze sa totiž objavil dokument s písomnou zmienkou z roku 1298, kým doteraz Lučivňania datovali vznik svojej obce do roku 1321.
"Táto malá dedina je výnimočná tým, že cez ňu kedysi prechádzala kráľovská poštová cesta Magna Via a nachádzala sa tu aj mýtna stanica. S tým súvisí viacero historických udalostí," priblížila Zuzana Kollárová z popradskej pobočky Štátneho archívu v Prešove.
Obec je okrem iného známa tým, že sa v nej nachádza kaštieľ zo 17. storočia s udržiavaným parkom. Vlani oslavovali dvojstoročnicu oba tamojšie kostoly, katolícky i evanjelický.
O rozmach Lučivnej sa postaral najmä rod Várady-Szakmaryovcov.
Táto rodina sa podľa Kollárovej správala k miestnym ľuďom veľmi slušne a pomáhala im vždy, keď mohla, napr. aj pri výstavbe spomínaných kostolov, či v období neúrody.
Lučivná bola okrem toho strediskom, kde sa stretávali aj štúrovci.
Výhľad na Tatry
Obec je jednou zo vstupných brán do Vysokých Tatier s unikátnym výhľadom na ich panorámu.
Z jej polohy čerpajú aj tamojšie kúpele, ktoré majú viac ako 140-ročnú históriu a sústreďujú sa najmä na ochorenia horných dýchacích ciest u detí.
"Naša obec je špecifická svojou polohou pod Tatrami, zároveň je z každej strany obklopená lesmi, takže je vyhľadávanou hubárskou oblasťou. Okrem toho sa v našom katastri nachádzajú tri lyžiarske strediská. V Lopušnej doline sú dve a priamo u nás v obci je tiež jedno menšie," priblížil starosta Lučivnej Stanislav Gavalier.
V Lučivnej majú podľa neho kompletne vybudovanú infraštruktúru a s výnimkou dvoch ulíc sa podarilo zrekonštruovať aj všetky miestne cesty a chodníky.
V uplynulom období sa tu okrem toho podarilo opraviť a zatepliť aj všetky obecné budovy a vybudovať nový dom smútku.
"Myslím si, že kvôli týmto atribútom sme atraktívnym miestom na bývanie a musím povedať, že je záujem zo strany obyvateľov z okolitých miest a obcí o výstavbu u nás. Žiaľ, momentálne máme problém s pozemkami, pretože obec už nevlastní žiadne a výstavba viazne, keďže vlastnícke vzťahy sú tu veľmi problematické. Už desať rokov máme spracovaný územný plán, kým ale nenájdu vôľu títo vlastníci, tak tu nie je iná možnosť a ďalšia výstavba sa tu realizovať nedá," konštatoval Gavalier.
Vytvorili hymnu
Jednou zo zaujímavostí je tradícia, ktorú tu založili miestni dôchodcovia. Stretávajú sa dvakrát do týždňa a spoločne chodia na výlety.
"Za zmienku určite ale stojí, že táto skupinka vytvorila akúsi hymnu našej obce, v ktorej sa okrem iného spieva - našu obec žehnaj Bože, nech ju zloba nepremôže. Podľa tejto slohy by sa mali ľudia aj správať, len vtedy bude obec prekvitať," uzatvára starosta.
Na budúci rok bude Lučivná oslavovať 720. výročie vzniku, na čo sa chcú tamojší obyvatelia aj patrične pripraviť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.