ROŽŇAVA. Úctu padlým vojakom vzdali v rámci Dňa vojnových veteránov aj na rožňavskom cintoríne. V piatok o jedenástej hodine sa tu zišli predstavitelia Armády SR, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, mesta Rožňava, no i študenti stredných škôl.
Viac rozmerov
„Ozbrojené sily Slovenskej republiky si každoročne pripomínajú 11. novembra Deň vojnových veteránov. Už aj preto, že máme novodobých veteránov. Vojaci, ktorí strávili viac ako tri mesiace na vojenskej misii, sa stávajú vojenskými veteránmi. Je potrebné si pripomenúť ľudí, ktorí bojovali v skutočných vojnách, bez ohľadu na to, na ktorej strane boli,“ uviedol Oliver Toderiška, veliteľ práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany z rožňavskej posádky.
Pre vojakov z rožňavskej posádky však má spomínaný dátum aj trochu iný rozmer. V prvej svetovej vojne bolo prvýkrát masovo použité delostrelectvo, ako aj chemické bojové látky.
Práve v Rožňave sú umiestnené raketometný oddiel i prápor radiačnej, chemicke a biologickej ochrany.
„Na bojisku pri belgickom meste Ypres vznikla báseň, v ktorej sa spomínali vlčie maky. Tie sa neskôr stali symbolom vojnových veteránov. Pri tomto mesta však bol prvýkrát použitý chlór ako chemická bojová látka,“ pripomenul súvislosti Toderiška.
Podpísanie prímeria a tým ukončenie bojov v prvej svetovej vojne majú pre nás podľa Toderišku aj ďalší rozmer.
„Pár dní predtým vznikla Československá republika. Je dôležité si pripomínať historické sviatky či udalosti. Pretože, ako ktosi raz povedal, národ, ktorý nepozná svoju históriu, nemá budúcnosť.“
Prišli aj mladí ľudia
Pre organizátora spomienky na vojnových veteránov M. Malčeka má tento deň osobitý význam.
„Som bývalý vojak, moji predkovia bojovali v prvej i druhej svetovej vojne, boli v koncentračnom tábore. Vnímam to tak, že je to taký náš malý dlh spomenúť si na ľudí, ktorí padli vo vojnách. Bohužiaľ, častokrát to vedia pochopiť len ľudia, ktorí to zažili na vlastnej koži alebo boli odmala vedení k tomu, že si treba týchto ľudí uctiť,“ uviedol Milan Malček, podpredseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) a predseda základnej organizácie partizána Tótha SZPB.
„Som rád, že aj v Rožňave sa to začalo hýbať. V minulých rokoch sa tu zišlo len pár ľudí. Teraz ich bolo oveľa viac. Naše úsilie prinieslo ovocie. Môžeme byť spokojní hlavne preto, že sem prišla mládež. Už začínajú aj učitelia uvažovať na tým, že si treba pripomínať historické udalosti. Aby sme sa poučili,“ uzavrel Malček.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.