POPRAD. Mesto Poprad chce bojovať s korupciou výraznejším spôsobom, na mestskom úrade plánuje zaviesť najnovší systém protikorupčného riadenia, v rámci Slovenska pôjde o pilotný projekt. Ide o medzinárodnú normu ISO 37001.
Mesto si napríklad vymenuje predstaviteľa boja proti korupcii, ktorý bude prijímať a prešetrovať podnety, zamestnanci úradu i vedenie budú ohodnotení rizikovým stupňom korupčného správania.
Norma tiež klasifikuje rizikových obchodných partnerov a projekty.
„Zatiaľ žiadna organizácia u nás sa nepodujala na implementáciu požiadaviek tohto štandardu na protikorupčné manažérstvo. Tento štandard výrazne eliminuje korupčné správanie, pretože táto norma ide nad rámec požiadaviek a opatrení platnej legislatívy,“ uviedol Ján Závadský z Inštitútu manažérskych systémov (IMS) Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, s ktorým samospráva pri príprave projektu spolupracuje.
Požiadavky a nároky
Nová norma stanovuje požiadavky a poskytuje návod na vytvorenie, zavedenie, udržanie a zlepšovanie systému pre riadenie boja s korupciou, kladie náročné požiadavky na zvyšovanie protikorupčných opatrení.
„V prvom rade sa musí v organizácii ustanoviť predstaviteľ boja proti korupcii, to znamená osoba, ktorá bude dôverne prešetrovať, prijímať akékoľvek podnety či podozrenia pre korupciu. Musí byť vymenovaná vedením,“ vysvetlil Závadský.
Jednotliví zamestnanci úradu budú zase ohodnotení jedným z troch rizikových stupňov korupčného správania, ako nízko, stredne a vysokorizikoví.
„Každý vedúci, ktorý má rozpočet na oddelenie alebo odbor a rozhoduje o tom, ako sa bude súťažiť, čo bude v predmete zákazky, určuje podmienky, na základe ktorých sa niečo dodáva, je zamestnancom s pomerne vysokým stupňom rizika, keďže to celé vie priamo ovplyvniť. Na týchto ľudí sa potom kladie väčšia pozornosť. Nie je to však žiadne špehovanie,“ doplnil popradský viceprimátor Igor Wzoš.
Presne vymedzia, čo sa smie a čo nie
Pre stredne a vysokorizikových zamestnancov tak musí mať mesto podľa Závadského presne stanovené postupy, ktoré sa týkajú prijímania darčekov, darov, pohostinstva a všetkých prípadných výhod zo strany klientov alebo obchodných partnerov.
„Musí byť presne klasifikované, či sa napríklad musí alebo nemusí oznámiť, ak daruje niekto niekomu pero. Bude presne definované, čo sa počíta za úplatkárstvo, čo nie, a presne vyšpecifikované situácie, do ktorých sa môže zamestnanec dostať,“ vysvetlil.
Predstaviteľ boja proti korupcii vyhodnotí, či je tiež v daných prípadoch nutné prijať nejaké opatrenia alebo nie.
„Nie je to tajná služba, ale budú presne stanovené rizikové stupne, aké modelové situácie môžu nastať, v akých vzniká potreba ich oznamovať, v akých nie,“ doplnil Závadský, podľa ktorého nejde o budovanie byrokratického, ale funkčného systému.
Pripomenul, že sa to týka radových zamestnancov, ale aj vrcholového vedenia, teda primátora, viceprimátora, vedúcich jednotlivých oddelení.
Systém vymedzí, akým spôsobom treba postupovať, aby sa korupcia eliminovala od počiatku.
Ak vznikne akékoľvek podozrenie na korupciu či už zo strany zamestnanca, obchodného partnera či klienta, musí byť presne znalý postup, ako, kde a akou formou to oznámiť.
Mesto si na seba upletie bič
Norma ISO 37001 z roku 2016 bola vydaná Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu v Ženeve a na jej tvorbe sa podieľalo 37 krajín zo všetkých kontinentov.
Aj keď nebola zatiaľ prijatá do sústavy slovenských technických noriem, jej medzinárodná platnosť zaručuje vydávanie certifikátov protikorupčného riadenia aj v Slovenskej republike.
„Verím, že do leta budúceho roka budeme mať konkrétne výsledky, aby sme mohli požiadať o certifikát a predišli akýmkoľvek podozreniam a šumom o rôznom ovplyvňovaní. Ako prví na Slovensku chceme implementovať normu, ktorá zabezpečí zavedenie výrazne nadštandardných opatrení v boji proti korupcii,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.
Podľa viceprimátora Wzoša je daná norma zároveň dôležitým signálom pre všetkých investorov o tom, že v Poprade ich čaká korektné prostredie, kde sa im oplatí investovať.
„Mesto si na seba upletie bič. Najväčšia ťarcha je na vedení mesta, ktoré musí opatrenia dodržiavať. Certifikačný orgán môže počas trojročnej platnosti certifikátu prísť a vykonať kontrolný audit, či je všetko v súlade s požiadavkami normy,“ uzavrel Závadský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.