ROŽŇAVA. V poradí už siedmy ročník podujatia Správna voľba povolania – príležitosť k úspechu sa konal minulý týždeň v piatich mestách Košického samosprávneho kraja (KSK).
Jeho cieľom je prezentácia možností vzdelávania sa na stredných školách. Jedným z miest bola samozrejme aj Rožňava.
Spolu s KSK sa v tomto roku organizácie úspešne zhostila Stredná odborná škola technická v spolupráci s Úradom práce, sociálnych veci a rodiny.
Pre deviatakov nielen z rožňavských základných škôl si zástupcovia všetkých stredných škôl z rožňavského okresu pripravili často pútavú prezentáciu a množstvo informácií o študijných odboroch na školách.
„Cieľom podujatia je oboznámiť žiakov základných škôl, ako aj ich rodičov s tým, aké majú možnosti štúdia na strednej škole v Rožňave. Ďalším cieľom je aj to, aby žiaci neodchádzali z regiónu, ale mali možnosť výberu z odborných škôl z regiónu, pretože ak nám odtiaľto mladí ľudia odídu, hrozí regiónu, že upadne ešte viac. Všetky školy sú kvalitné, aj preto by si rodičia mohli uvedomiť, že nemusia dávať deti do iných regiónov,“ uviedla riaditeľka Strednej odbornej školy technickej v Rožňave Diana Košťálová.
Okrem škôl mali svoje stánky aj zamestnávatelia, konkrétne SCA Gemerská Hôrka a SMZ Jelšava, s ktorými SOŠ technická spolupracuje.
Pre riaditeľov stredných škôl boli pripravené workšopy, o ktoré sa postaral organizátor, ako aj úrad práce.
Na podujatí nechýbala ani riaditeľka Okresného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Monika Šeďová. Ako vníma takéto podujatia z pohľadu úradu práce?
„Veľmi pozitívne, pretože podľa môjho názoru deti napriek tomu, že sedia na internete od rána do večera, nemajú prehľad o tom aké zamestnanie si vybrať, čo by mohli robiť. Orientujú sa na to, čo povie kamarát, rodič, aká škola je v okolí, ale ani netušia, aké odbory sa učia na týchto školách. Práve takéto workshopy im polopatisticky vysvetlia, čo všetko sa na ktorej škole učí,“ uviedla Šeďová.
Pomoc pri hľadaní vhodného povolania vie podať aj úrad práce.
„Sme tu s jedným programom, ktorý si deti vyplnia zábavnou formou a vyjde im, aké zručnosti a schopnosti majú a aké povolania by mohli vykonávať. Boli sme tu aj v minulom roku. Deti, ktoré si program vyplnili, boli prekvapené, aké povolania ešte môžu robiť a išli za tým,“ pokračovala Šeďová.
Výber vhodného povolania je aj vzhľadom na nezamestnanosť v regióne veľmi dôležitý. Ako sú na tom absolventi stredných škôl z regiónu?
„Deti, ktoré vyštudujú Strednú odbornú školu technickú sa v evidencii neobjavujú. Sú to deti, ktoré sa automaticky nastupujú do zamestnania, lebo majú dobré obory. Samozrejme každý rodič chce, aby sa jeho deti mali lepšie, takže všetci chceme, aby jeho deti študovali vysoké a stredné školy. Som rada, že sú dvojjazyčné, niekde aj trojjazyčné, ale treba si veľmi dobre rozmyslieť, aký odbor chcem študovať. Pretože ak sa v evidencii objaví dispečer leteckej dopravy, tak asi mu ťažko úrad práce vie pomôcť v tomto okrese sa zamestnať, alebo keď niekto chce byť klavirista a príde do evidencie, to už je úplne nonsens. To už by mal mať človek v rámci štúdia svoj priestor, kde by sa mal realizovať,“ uzavrela Šeďová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.