GEMERSKÁ HÔRKA, HRHOV. Slovenské sysle sa už uložili na zimný spánok, niektoré z nich už koncom septembra.
Ako informoval Ervín Hapl z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, v Gemerskej Hôrke a v Hrhove (okres Rožňava) sa uložilo k spánku takmer 400 sysľov, neprebrali sa ani počas teplých októbrových dní babieho leta.
Syseľ patrí medzi druhy, ktoré zimu prečkávajú takzvaným pravým zimným spánkom (hibernáciou).
Pred zimou sa poriadne vykŕmia a chladné dni s nedostatkom potravy prespia vo svojich norách 80 centimetrov pod zemou, čo je hranica, do akej na Slovensku zvyčajne premŕza pôda.
Po piatich mesiacoch si zo svojho zimného príbytku vyhrabú novú dieru a vyjdú von.
Boli už na pokraji vyhynutia
Syseľ patril v minulosti medzi bežné živočíchy a bol významnou zložkou potravy dravcov, napríklad sokola rároha alebo orla kráľovského.
So zánikom pasienkov sa však začali jeho počty znižovať.
„Pre jeho veľký význam v krajine sa zoológovia spolu s farmármi snažia podporiť jeho návrat. Vo dvoch lokalitách projektu Life Energia sme prišli doslova na poslednú chvíľu,“ povedal Hapl.
V Gemerskej Hôrke bola podľa neho v čase začatia projektu populácia na pokraji vyhynutia (len 16 jedincov v roku 2015) a s najväčšou pravdepodobnosťou by bez pomoci človeka v nasledujúcich rokoch vyhynula.
V Hrhove napočítali len 75 jedincov.
Na jeseň 2017 ochranári v Gemerskej Hôrke pozorovali pred hibernáciou 90 jedincov a v Hrhove 300 jedincov.
„Zdá sa, že populácia pomaly rastie,“ konštatoval Hapl.
Prikrmujú ich
Pre prežitie zimy je podľa Hapla kľúčové, aby boli sysle dobre vykŕmené.
Zvyčajne sa budia koncom februára alebo začiatkom marca, no v prípade dlhej zimy sysle čerpajú zo svojich posledných zásob.
„Už v auguste a v septembri ich preto prikrmujeme – jablkami, slnečnicou či piškótami. Ďalším významným opatrením pre ich záchranu je pravidelné kosenie špeciálnym traktorom. Sysľoviská sme vyčistili od náletov drevín tak, aby sa mohli rozširovať na obnovených pasienkoch,“ uviedol Hapl a uzavrel, že v prikrmovaní sysľov budú pokračovať aj po ich zobudení na jar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.