SPIŠSKÉ BYSTRÉ. Najlepší tohtoročný kvetový med na Slovensku pochádza spod Tatier, od včelára Mariána Luhu, ktorý je starostom obce Spišské Bystré, okres Poprad.
Prvenstvo v kategórii kvetový med v súťaži o najlepší slovenský med, medovinu, peľ a medovník si odniesol z Celoštátnej poľnohospodárskej výstavy Agrokomplex 2017, rozhodol o tom Slovenský zväz včelárov.
„Včelárstvu sa venujem sedemnásty rok. Vždy som mal k tomu vzťah, ale naplno som sa tomu začal venovať až po návrate do dediny, keďže predtým som bol vždy niekde mimo nej a nebol na to čas, ten si však včely vyžadujú,“ povedal Luha.
Včeláriť sa učil od známeho podtatranského odborníka, včelára a učiteľa včelárstva, Bernarda Kuchtu.
Po jeho smrti prevzal aj časť jeho včiel, dokopy má teraz 55 včelích rodín.
Prihlásila ho manželka
Do súťaže o najlepší med prihlásila včelára spod Tatier manželka na poslednú chvíľu.
„Veľmi jej chutil a povedala mi, že by sme to mali skúsiť,“ poznamenal Luha.
Popri starostovaniu sa včelám venuje dennodenne.
„Nikdy som nepočítal, koľko hodín tam strávim, no je to náročné. Tak je to ale v každej oblasti, ak človek chce, aby to fungovalo. Keď sme si napríklad počas sezóny zobrali od včiel časť medu pre ľudskú potrebu, musíme ich dokŕmiť cukrovou vodou alebo cukrom, aby prežili zimu, zazimovať. Potom v zime, ak aj človek nevčelári, musí si pripravovať medzistienky, rámiky či venovať sa údržbe úľov,“ povedal.
Teší sa, že od včiel dostal počas tejto sezóny to, čo chcel, s úrodou je spokojný, a to aj napriek tomu, že ju poznačilo počasie.
„Pod Tatrami padlo celkovo veľa včiel, medu nebolo až tak veľa. Sme totiž odkázaní aj na prírodu, tento rok na jar prišli mrazy a ovocné stromy pomrzli, včely tak prišli o časť zdroja nektáru,“ vysvetlil.
Nepriateľ - klieštik
Najväčší problém pre včelárov v súčasnosti predstavujú podľa Luhu choroby včiel, z nich najviac varroáza, nazývaná aj klieštikovitosť podľa parazitu, ktorý túto chorobu vyvoláva.
„Klieštik je cudzopasník, žije z včely, oslabuje ju, a keď je premnožený, včelstvo ostane prázdne. Včely totiž majú v sebe taký pud, že ak sa cítia ohrozené, respektíve cítia svoj koniec, vyletia vonku do prostredia, kde zahynú. To sa stalo aj z roku 2016 na 2017, keď kvôli tejto chorobe padol veľký podiel včiel. Napríklad, kto zazimoval dvanásť včelstiev, ostalo mu jedno,“ uviedol.
Problém podľa jeho slov pretrváva a súčasné liečivá na to nepostačujú.
„Ak chce ísť niekto cestou bio včelárenia, nechce používať prípravky na báze chemických látok, existujú aj prípravky na prírodnej báze, ktoré majú cudzopasníka odpudiť,“ vysvetlil starosta.
Ako dodal, varroáza predstavuje celosvetový problém, boria sa s ňou podľa neho všetci včelári, dôležitá je preto systematická liečba.
Včelí mor je nebezpečný
Najnebezpečnejší je však podľa spišskobystrianskeho včelára včelí mor, ten sa ale podtatranského regiónu netýka.
V minulosti sa mu však nevyhol.
„Ešte z rozprávania pána Kuchtu viem, že v minulosti boli takto likvidované včelstvá aj v Spišskom Bystrom,“ doplnil.
V Spišskom Bystrom sa okrem Luhu včeláreniu venuje ešte ďalších trinásť registrovaných včelárov.
V obci bola vytvorená aj základná nadácia, združuje celkovo 50 včelárov, okrem Bystrého aj z obcí Kravany, Vikartovce, Liptovská Teplička a Hranovnica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.