Niektorí ho prirovnávajú k švajčiarskemu kantónu. Spišská župa bola vždy obdarená krásami prírody, vzdelanosťou a kultúrou.
Historické hranice Spiša sa vytvárali už v 11. storočí, v dvanástom a trinástom sa rozšíril o Zamagurie, Podolínec, Hniezdne a Starú Ľubovňu.
Toto rozloženie hraníc vydržalo bez väčších zmien až do začiatku 20. storočia.
Región Spiša sa konvenčne delí na Dolný Spiš, kam patria súčasné okresy Spišská Nová Ves a Gelnica, Stredný Spiš, kam zaraďujeme okresy Levoča, Poprad a väčšinu okresu Kežmarok a Horný Spiš, kde patrí okres Stará Ľubovňa a zamagurská časť okresu Kežmarok.
A takto to v týchto spišských mestách a mestečkách vyzeralo kedysi.
Podtatranská metropola mala kedysi len tisícku obyvateľov
Poprad - najväčšie mesto Spiša.
V súčasnosti je Poprad s vyše 50-tisíc obyvateľmi najväčším mestom historického územia Spiš a desiatym najväčším mestom na Slovensku.
Popradčanov z minulých storočí by táto informácia zrejme veľmi prekvapila. Ešte v 17., 18. či 19. storočí totiž v tomto spišskom meste bývalo len približne tisíc obyvateľov.
Poprad však rozhodne patrí k najstarobylejším sídlam v regióne a jeho počiatky siahajú až do praveku.
Existuje o tom vzácne svedectvo – nález pozostatkov neandertálskeho človeka spred 120 000 rokov v Gánovciach, obci vzdialenej od Popradu len štyri kilometre.
Pomohla Košicko-bohumínska železnica
Dnešný názov Poprad sa objavuje v najstaršej známej listine z roku 1256.
Zo začiatku sa Poprad nevyvíjal tak rýchlo ako susedná Veľká a Spišská Sobota.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.