STARÁ ĽUBOVŇA. Letná turistická sezóna priala aj hradu Ľubovňa v Starej Ľubovni, opäť sa tam podarilo prelomiť rekord v návštevnosti.
Ku koncu augusta bol počet platiacich návštevníkov celoročne otvorenej pamiatky vyšší o šesťtisíc ako za rovnaké obdobie vlani.
Celkovú návštevnosť však budú na hrade bilancovať až na začiatku budúceho roka.
„Sezóna bola výborná. Hrad a skanzen za celý minulý rok navštívilo takmer 186-tisíc platiacich návštevníkov a ak sa mesiace október, november a december vyvinú v podobných číslach, tak by sme mohli presiahnuť aj hranicu 190-tisíc návštevníkov,“ povedal riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
Zaujali najmä Hradné slávnosti
Najviac počas leta zaujal program Hradných slávností, ale aj podujatia pre deti a koncerty.
Hradné slávnosti tento rok pripomenuli historickú udalosť, ktorá sa odohrala priamo na hrade v roku 1412, a to mierové stretnutie kráľov Žigmunda Luxemburského a Vladislava II. Jagelovského, počas ktorého obaja panovníci podpísali Spišský záloh.
Kým minulý rok podujatie podľa Mikulíka za tri dni navštívilo 5 800 ľudí, tento rok ich bolo 6 100.
„Ľudia majú radi kráľov a keď sa pripomína história hradu, pričom história toho nášho bola naozaj bohatá. Už teraz máme v pláne pekný program aj na budúci rok,“ povedal riaditeľ múzea.
Za peknú letnú akciu označil aj podujatie Hrad a skanzen deťom, ktoré sa konalo počas dvoch júnových týždňov, kde počet návštevníkov rovnako narástol, a to o tisícku.
Video: youtube
Bodovali aj koncerty
Veľký úspech mali aj koncerty Jany Kirschner a kapely Noc a deň.
Skanzen pod hradom ponúkal ukážky tradičných remesiel, ako je napríklad drotárstvo, tkáčstvo či ukážka hlinených podláh.
„Získali sme tiež opäť veľké množstvo zaujímavých zbierkových predmetov, mali sme výborné výstavy z vlastných fondov, ako bola napríklad výstava s témou kríža, a v skanzene zase požičanú výstavu Zrodenie básnika dreva, ktorá predstavila dizajnérsku a nábytkársku tvorbu slovenského architekta Dušana Jurkoviča (1868 – 1947),“ doplnil Mikulík.
Pokračujú v obnove hradu
Naďalej sa podľa jeho slov pokračuje v obnove hradu, dokončená je už aj klenba gotického paláca na hrade. V pláne je aj obnova paláca Lubomirských.
Hoci sa letná turistická sezóna na hrade už skončila, program pre svojich návštevníkov ponúka aj naďalej.
Už vo štvrtok 5. októbra si návštevníci v rámci Dňa Prešovského samosprávneho kraja budú môcť pozrieť hrad aj skanzen bezplatne.
„V skanzene si budú môcť vyskúšať dekorovanie dreva rozličnými ornamentmi tak, ako to robil Dušan Jurkovič. V priestoroch hradu zase kurátor expozície stavebníctva návštevníkom ukáže, aké stavebné nástroje sa v minulosti používali. Bude tam platiť heslo Dotýkať sa je dovolené. Návštevníci si budú môcť pozrieť, ako sa hrad obnovuje, opravuje alebo dostavuje,“ informoval riaditeľ múzea.
V rovnaký deň je v podhradí naplánovaná konferencia východoslovenských archeológov.
Fakty
Hrad Ľubovňa bol postavený po roku 1292 z iniciatívy uhorského kráľa Ondreja III. ako pohraničná pevnosť medzi Uhorskom a Poľskom.
V roku 1412 sa hrad spolu so 16 spišskými mestami stal súčasťou poľského zálohu a sídlom starostov zálohovaných miest.
Počas švédsko-poľskej vojny v rokoch 1655 – 1661 boli na hrade ukryté poľské korunovačné klenoty.
V hradnej veži Ľubovnianskeho hradu bol v roku 1768 uväznený slávny dobrodruh Móric Beňovský.
Po náročnej rekonštrukcii je sprístupnený celý areál hradu. Exkluzívne aj najrozsiahlejší objekt hradu, a to renesančný palác, v ktorom návštevníci nájdu hradný pivovar a expozíciu liehovarníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.