ROŽŇAVA. História mesta Rožňava je úzko spätá s baníctvom.
S útlmom ťažby sa však banícky duch pomaly vytráca, odchádzajú aj pamätníci na toto obdobie.
Jedna dôležitá časť rožňavskej histórie akoby sa uzatvárala. Možno aj preto, aby sa úplne nestratila, prichádza občianske združenie Medza s projektom s názvom Spolupráca a budovanie siete pre zachovanie spoločného priemyselného dedičstva.
„Jeho sloganom je Železný muž z údolia rieky Slanej a cieľom je odovzdávanie a výmena odborných poznatkov súvisiacich s priemyselným dedičstvom Rožňavy a Miškovca,“ informovala Jaroslava Neubauerová z OZ Medza.
Projekt sa bude uskutočňovať v spolupráci s maďarskou stranou. Trvať bude 16 mesiacov.
Začal sa 1. septembra 2017 a skončí sa 31. decembra 2018. Členmi výskumného tímu sú múzejníci G. Kolesárová, P. Horváth, P. Lackanič a T. Székely.
Pohľad na život baníkov
Vo výskume sa zamerajú na časové obdobie od 50. do konca 90. rokov, v prípade potreby aj s presahmi do minulosti či prítomnosti v lokalite Rožňava Baňa. Uskutočňovať sa bude v štátnych i podnikových archívoch.
„Naším cieľom však bude aj vyhľadávanie rodinných archívov Rožňavčanov či obyvateľov z okolia,“ načrtol riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave Pavol Lackanič.
Významnú časť práve výskumníkov budú totiž tvoriť rozhovory s ľuďmi, ktorí si na každodenný život na Rožňava Bani spomínajú. Skúmať to budú z takých dvoch pohľadov, ktoré spolu súvisia.
„Prvým sú architektonické zvláštnosti lokality Rožňava Baňa. Vybrali sme si ju preto, lebo bola asi najvýznamnejším priemyselným centrom Rožňavy s čím súvisel život veľkej časti obyvateľstvo a prostredníctvom ich rodín aj v širšom kontexte. Druhým je práca a život zamestnancov a ich rodín, vo všeobecnosti trávenie voľného času. Vyhľadávať budeme dobové fotografie, ktoré budú dokladané životnými príbehmi, budeme hľadať vo forme urbárnej etnológie mestské príbehy, vtipné rozprávania súvisiace s prácou a trávením voľného času,“ priblížil Lackanič.
Výstupy
Svoju prácu plánujú výskumníci prezentovať vo forme plnofarebnej publikácie, krátkeho dokumentárneho filmu, výstupy budú tiež vo forme odborných štúdií.
„Koncom roka 2018 pripravíme aj tematickú výstavu, kde predstavíme výsledky výskumu a takisto organizujeme aj Deň kultúrneho dedičstva, ktorý by sa mal uskutočniť v máji 2018 v rámci Noci múzeí, kde priblížime špecifiká a reálie z tém, ktoré budeme skúmať,“ uviedol Lackanič.
Hlavným partnerom projektu je občianske združenie Észak Keleti Átjáró Egyesület z Miškovca a deje sa v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Maďarsko.
Väčšinu rozpočtu má maďarská strana vo výške 83 565,80 €, slovenská strana má sumu 69 262,80 €.
Európska únia sa na financovaní podieľa 85 percentami, slovenská strana 10 percentami a OZ Medza 5 percentami.
OZ Medza založili pracovníci Baníckeho múzea v Rožňave v septembri 2016, pričom medzi základné ciele činnosti združenia patrí snaha o podporu a spoluprácu s inštitúciami z rozličných krajín v oblasti prezentácie histórie rôznymi dostupnými formami, ktorých spoločným cieľom je zoznámiť širokú verejnosť s kultúrnym dedičstvom regiónu a širšieho okolia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.