GELNICA. Portál banskej štôlne Jozef v Gelnici získal novú podobu.
Dobrovoľníci vstup do bane upravili spôsobom, akým sa ústia do podzemia budovali pred storočiami.
Návštevníci tak získajú možnosť zoznámiť sa s postupmi, ktoré pri banskej činnosti používali naši predkovia.
Významné banícke centrum
Gelnica bola v minulosti významným centrom baníctva, ťažilo sa tu zlato, striebro a predovšetkým meď.
Banská činnosť tu prebiehala niekoľko storočí. K jej útlmu došlo začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia.
"Snažíme sa priblížiť dedičstvo, ktoré nám zanechali naši predchodcovia, súčasníkom. Aj preto sme sa už pred dvoma rokmi pustili do sprístupňovania podzemných priestorov pre verejnosť. Ako najvhodnejšia sa ukázala dedičná štôlňa Jozef pri dolnom Turzovskom tajchu. Financiami nám pritom pomohol aj Košický samosprávny kraj. Dnes už môžu záujemcovia uvidieť viac než tristo metrov tohto banského diela," uviedol gelnický primátor Dušan Tomaško.
Nadšenci sa rozhodli pre historickú podobu
Na vybudovanie portálu Gelničania získali peniaze z komunitného grantu nadácie slovenskej banky. Zapojil sa aj miestny banícky spolok.
Samotné práce na ústí urobili nadšenci baníckej histórie Miroslav Hennel a Vladimír Varga.
"Rozhodli sme sa pre historický vzhľad portálu. Najprv sme postavili veraje, nasledovala výroba kaštolcov, teda štiepaného dreva, ktoré sa do verají zakladá. Výroba kaštolcov nám zabrala asi najviac času, potrebovali sme zhruba dvestopäťdesiat kusov," priblížil postup prác Hennel.
Neskôr k bani priviezli lomový kameň, z ktorého postavili suchý múr portálu. "Napokon sme do kameňa vygravírovali názov bane a umiestnili ho priamo nad vstup," doplnil Varga.
Dôležité banské dielo
Dedičná štôlňa Jozef sprístupňovala juhovýchodnú časť gelnickej žily a zároveň slúžila na odvodnenie vyššie položených obzorov.
Ako významné banské dielo sa spomína už v osemnástom storočí. Jej celková dĺžka je viac než jeden a pol kilometra.
Záujemcovia o vstup do podzemia sa môžu objednať v Baníckom múzeu v Gelnici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.