VYŠNÉ RUŽBACHY. Kúpeľnú obec Vyšné Ružbachy v okrese Stará Ľubovňa preslávila v minulosti bohatá história, ktorá sa spája najmä so vznikom samotných kúpeľov.
Vznikla pri výdatných minerálnych prameňoch na východných úpätiach Spišskej Magury.
Leží vo výške 623 metrov nad morom v doline Zálažného potoka.
Ako uviedol starosta Ján Dudjak, obec dostala pomenovanie podľa hučiaceho potoka, z nemeckého Rauschenbach.
Prvá zmienka z roku 1329
Najstaršia písomná zmienka o Vyšných Ružbachoch sa nachádza v listine Spišskej kapituly z roku 1329, začiatkom 15. storočia sa už uvádzajú ako majetok ľubovnianskeho hradného panstva.
V roku 1412 dal Žigmund Luxemburský poľskému kráľovi Vladislavovi II. Jagelovskému do zálohu za pôžičku 16 spišských miest.
V zálohu, ktorý trval 360 rokov, boli aj Vyšné Ružbachy.
V roku 1591 sa dedičným starostom zálohových miest stal poľský gróf Sebastián Lubomirský, ktorého rod stál pri zrode a rozvoji dnešných ružbašských kúpeľov.
Začali upadať
V roku 1774 po vymretí priamej vetvy rodu Lubomirských začali kúpele meniť majiteľov a postupne začali upadať.
"V roku 1825 sa stali vlastníctvom baróna von Jony, ktorý začal s ich prestavbou. Neskôr vlastnil kúpele poľský gróf Andrej Zamoyski. Ten ich začal meniť na jedny z najmodernejších kúpeľov na Slovensku," priblížila vedúca obchodu a marketingu Kúpeľov Vyšné Ružbachy Martina Konrádyová.
Gróf mal v obci viaceré budovy, rovnako bol v tom čase aj majiteľom hradu v Starej Ľubovni.
"Budova, v ktorej sídli dnešný obecný úrad, bola v minulosti sídlom Zamoyského. Keď gróf nebol na hrade, trávil čas vo Vyšných Ružbachoch. V období, keď sa stavali kúpele a Biely dom v nich, tak tu mal svoje letné sídlo," uviedol starosta.
V obci sa ľudia v minulosti živili najmä poľnohospodárstvom a ženy spracovaním ľanu.
"Začiatkom 19. storočia sem prišli kamenári. Tí opracovávali miestny travertín, ktorý sa nachádzal v okolí. S tým sa spája história kamenárstva a sochárstva v obci," uzavrel Dudjak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.