POPRAD. Pred Nežnou revolúciou mala byť pýchou Popradu, dnes tá istá socha Vladimíra Iľjiča Lenina irituje obyvateľov amerického mesta Seattle a žiadajú jej odstránenie.
Ruský revolucionár je tŕňom v oku stúpencom amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorí chcú v USA strhávať konfederačné sochy. On to kritizuje.
Pricestovali aj do Seattlu v štáte Washington a žiadali odstránenie Lenina, ktorý tam stojí už 22 rokov.
„Toto je Rus a nie Američan. Nie je pre neho miesto v našej krajine ani spoločnosti. Spôsobil smrť sto miliónov ľudí,“ tvrdil pred televíznymi kamerami organizátor protestu Jack Posobiec.
Stával pred nemocnicou
Ako zistila Televízia Joj, kontroverzný Lenin pochádza z Popradu. Ide o sochu v nadživotnej veľkosti, ktorá do Nežnej revolúcie stávala na vtedajšom Leninovom námestí pred popradskou nemocnicou.
Socha sa už aj za vlády komunistov neraz stávala terčom posmechu.
Recesisti mu neraz dali na chrbát plecniak a pridali nápis „Kam a prečo kráča vodca proletariátu...“
Kúpil ho učiteľ
Po novembri '89 ju kúpil Američan Lewis Carpenter zo Seattlu, ktorý v Poprade chvíľu pôsobil ako lektor anglického jazyka.
Nechal ju odviezť do rodného mesta a Vladimíra Iľjiča umiestnil vo svojej záhrade.
Bohužiaľ, o niekoľko rokov zahynul pri tragickej dopravnej nehode a jeho dediči bronzové dielo darovali magistrátu mesta Seattle.
V súčasnosti stojí na malom námestí Taco Del Mar v blízkosti galérie mladých umelcov a sprievodný text informuje turistov, že ide o slovanského vodcu revolucionárov, ktorý na dlhé roky zmenil európske dejiny a jeho socha sa do USA dostala zo slovenského mesta Poprad.
Ako dlho však Lenin na námestí zostane, je otázne, keďže protesty voči nemu silnejú.
Podľa Televízie Joj je odstránenie obrovského kolosu otázkou peňazí.
Rodina nebohého L. Carpentera ho od samého začiatku ponúka na predaj, žiada však za neho štvrť milióna dolárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.