OCHTINÁ. Obec s dlhoročnou baníckou tradíciou sa v budúcnosti možno opäť preslávi ťažbou významnej komodity.
Za Ochtinou vykonávajú geológovia prieskumné vrty, ktorými sa snažia zistiť množstvo a koncentráciu volfrámového zrudnenia.
Prípadným potvrdením hodnotného ložiska by sa Ochtiná zaradila medzi európske strategické ložiská vzácneho volfrámu.
Novodobý strategický prvok
Maroš Sýkora, zodpovedný projektový manažér za prieskumné vrty a geológ, priblížil, že prvá zmienka o výskyte volfrámu v okolí Ochtinej sa datuje do roku 1986.
Vtedajšie výskumy sa prioritne zamerali na hľadanie a mapovanie nižšie položeného molybdénu.
„Po roku 1986 nastalo hluché obdobie v zmysle prieskumov. Až neskôr v rokoch 1991 až 1993 došlo k tzv. dooverovaniu tohto ložiska ďalšími 12 vrtmi. Aj tieto kilometer hlboké vrty sa však zamerali na výskyt molybdénového zrudnenia,” uviedol Sýkora s tým, že v minulosti sa na prítomnosť volfrámu nekládol až taký dôraz, keďže podľa starých vrtov časti ložiska pri Ochtinej neboli na volfrám dostatočne bohaté.
„Teraz sa pozornosť znovu upriamuje práve na volfrám, ktorý Európska únia vyhlásila za strategický prvok, pretože patrí medzi kritické nerasty,“ dodal Sýkora s tým, že dôvodom tohto zaradenia je aj čínska kontrola svetovej ťažby volfrámu a jeho dovoz do únie by v budúcnosti mohol byť pre nedostatok ložísk ohrozený.
Ložisko je potrebné overiť
V porovnaní s molybdénom nachádzajúcim sa v hĺbkach 200 a viac metrov skúmajú geológovia prítomnosť ochtinského volfrámu v približne v hĺbkach do 150 metrov pod zemou.
Podľa slov Sýkoru sa doteraz vykonalo už desať prieskumných vrtov v lokalite ochtinských kopcov a nasledovať budú ešte ďalších šesť až sedem vrtov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.