LIPTOVSKÁ TEPLIČKA. V obci Liptovská Teplička pod Tatrami sa v sobotu začína už 22. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou, ktoré aj tento rok ponúknu nielen vystúpenia folklórnych skupín ale aj školu remesiel, remeselný trh a ochutnávku miestnych špecialít.
Program podujatia sa začína v sobotu o 13:00 otvorením výstav a sprievodných podujatí.
Samotný otvárací ceremoniál s názvom Stretnutie troch regiónov – Liptov, Spiš a Horehronie sa uskutoční o 15:00.
Okrem domácej folklórnej skupiny Tepličan sa predstavia aj ďalší folkloristi z neďalekých obcí.
O 17:00 ponúkne festival program Spoza hraníc, v ktorom vystúpi izraelský súbor Hakol Bamachol-Zevelun, o hodinu na to zase ďalší program Veselo pod Turničkou, v ktorom sa predstavia folklórne súbory Šarišan z Prešova a Zemplín z Michaloviec.
O 21:00 odštartuje ľudová zábava so skupinou Royal.
Program na nedeľu
Súčasťou nedeľného programu slávností bude aj tento rok svätá omša v miestnom kostole za nositeľov ľudových tradícií so začiatkom o 9:30.
Veľkej obľube sa každoročne teší alegorický sprievod obcou, ktorý sa uskutoční po jej skončení.
Jeho súčasťou bývajú vystupujúce súbory, ale aj členovia spolkov a organizácií.
Účinkujú v ňom tradične aj obyvatelia obce, ktorí predvádzajú remeslá, nástroje, výrobky i jedlá patriace ku koloritu obce.
Otvorenie druhého dňa slávností bude o 14:30, až do večera ponúkne opäť dávku folklóru.
Miesta, ktoré získali ocenenie Cena Slovenskej republiky za krajinu, bude v programe Krása krajiny a jej ľudu zastupovať folklórny súbor Hriňovčan z Hriňovej, folklórna skupina Kýčera z Čierneho Balogu a domáci Tepličan s Turničkou.
O 16:00 zaznejú piesne v podaní známej speváčky Anny Servickej, spolu s ňou vystúpi aj Temperament Cimbal Orchestra s primášom Michalom Oťapkom.
Program vyvrcholí o 18:00 vystúpením Jána Ambróza a jeho hostí.
Výstavy v stodoliach
Folklórne slávnosti aj tento rok ponúknu okrem pestrého programu v amfiteátri viaceré výstavy v stodoliach.
Výstava Hej, hop bude patriť výskokom v tanci zachyteným fotografom Vladimírom Linderom počas niekoľkých ročníkov podujatia, zaujme aj putovná výstava fotografií Vladimíra Šifru Kráľovná Nízkych Tatier, či výstava Cena SR za krajinu.
Štvrtou bude výstava Parta, v rámci ktorej predstavia Tepličania časť svojho kroja.
Ukážky rezbárskej práce Miroslava Trnovského si budú môcť návštevníci pozrieť v rámci sprievodného programu Keď sa dláto roztancuje, počas neho budú uvedené aj nové drevené sochy.
Verejnosti bude otvorený aj Teplický dom a Teplická izba, či miestne unikátne zemiakové pivnice.
Z obecnej slávnosti festival
Nultý ročník podujatia Pod Kráľovou hoľou sa uskutočnil pri príležitosti 360. výročia prvej písomnej zbierky o obci, išlo vtedy len o menšiu obecnú slávnosť.
Jeho hlavnou úlohou je zachovávať duchovné hodnoty a kultúrne dedičstvo formou vystúpení profesionálnych i amatérskych folklórnych skupín z celého Slovenska i zahraničia.
V obci sa počas festivalu snažia zachovať líniu troch regiónov, a to Liptova, Spiša a Horehronia.
Aj pôvodnou myšlienkou podujatia bolo umožniť stretávanie sa nositeľov tradícií spomínaných troch regiónov, na ktorých rozhraní obec leží.
Hoci samotná obec nesie v názve pomenovanie Liptovská, ako v minulosti vysvetlil jej starosta Slavomír Kopáč, jej nárečie nie je liptovské, dokonca ani horehronské či spišské, podobá sa skôr goralskému.
Obec Liptovská Teplička získala v roku 2007 ocenenie Dedina roka. Usiluje sa o zachovanie tradičnej kultúry a architektúry, počas roka pripravuje viaceré podujatia.
V roku 2008 sa obec zúčastnila na súťaži o Dedinu roka v rámci Európy, kde sa umiestnila na druhom mieste.
V roku 2015 získala aj špeciálne uznanie v rámci ocenení Ceny Rady Európy za krajinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.