POPRAD. V Poprade začali v pondelok večer testovať inteligentné pouličné lampy, do prevádzky spustili verejné osvetlenie doplnené o dômyselne prepojené funkcionality.
Podľa odborníkov by malo ísť o prvý test v takomto rozsahu na Slovensku.
Štyri svietidlá boli nainštalované na jednom z najrušnejších peších ťahov spájajúcich centrum mesta so sídliskom Juh.
Okrem toho, že svietia, majú nainštalované štyri základné funkcie.
„Prvou je zmena intenzity osvetlenia, druhou takzvané SOS tlačidlo, jeho stlačením prostredníctvom aplikácie v smartfóne možno privolať mestskú políciu, ďalšou je meranie hustoty premávky, teda počtu chodcov či áut, no a napokon poskytovanie informácií napríklad o dianí v meste,“ vysvetlil pre médiá popradský viceprimátor Igor Wzoš.
Testovacia prevádzka bude trvať do konca roka.
Šetria energiu
Nové svietidlá šetria spotrebu energie, nemusia svietiť naplno počas celej noci.
„Môžu svietiť napríklad na 40 či 60 percent, dajú sa rozsvecovať individuálne, ale zároveň dávajú spätnú väzbu na dispečing, napríklad ak nesvietia, vtedy dokážu ihneď zakročiť servisní pracovníci,“ povedal Wzoš.
Plne využívať ponuku inteligentných lámp má podľa jeho slov pomôcť aj bezplatná mobilná aplikácia ICE City Info.
„Pomocou nej je možné stlačiť spomínané SOS tlačidlo, lampa začne následne blikať, čím dá najavo, že sa v tejto zóne začalo niečo diať. Okamžite dokáže poslať e-mail alebo sms priamo mestskej polícii, ktorá vie lokalizovať toto miesto a privolať pomoc,“ doplnil.
Takúto možnosť víta v danej lokalite aj mestská polícia.
„Je to miesto, kde je sústredných niekoľko zábavných podnikov, ide o dosť frekventovanú časť, a v minulosti sme tu zaznamenali aj závažnú trestnú činnosť ako napríklad prepadnutia,“ povedal náčelník mestskej polície v Poprade Štefan Šipula.
Ďalšie funkcie
„Inteligentné lampy vedia okoloidúcim cez bluetooth ponúknuť obsah na stiahnutie alebo online prehliadanie,“ doplnil Richard Procik, technický riaditeľ divízie VO a ITS Siemens, s. r. o., ktorá zabezpečuje osvetlenie v meste.
Okoloidúci si takýmto spôsobom môžu stiahnuť niekoľko dokumentov, ako napríklad program kultúrneho leta, informácie o dianí v meste a podobne.
„Samospráva zasa dokáže z takýchto lámp získať dáta o počtoch osôb, ktoré využívajú jednotlivé pešie trasy a dokáže tak adresnejšie riešiť ich opravy či zimnú údržbu,“ uviedol viceprimátor.
Rozhodnú sa po skúšobnej prevádzke
Takéto lampy už fungujú napríklad v Berlíne. Testovacia prevádzka v Poprade by podľa Procika mala ukázať, ktoré z tých funkcionalít sú pre mesto potrebné a ako sa dajú využiť.
„Ak by takéto lampy boli umiestnené napríklad pri historických pamiatkách v Spišskej Sobote, vedeli by napríklad poskytnúť základné informácie o meste v niekoľkých jazykoch a istým spôsobom by nahradili sprievodcov. V budúcnosti by tiež mohli obsahovať aj ďalšie funkcie, ako je napríklad meteostanica, okrem teploty či rýchlosti vetra by napríklad vedeli odmerať prach, oxid uhličitý, prípadne peľové častice, čo je zásadná informácia pre alergikov, ktorých je čoraz viac,“ doplnil Wzoš.
Podľa neho by v budúcnosti mohla mať takéto funkcie každá piata lampa v meste.
„Uvidíme, čo nám prinesie táto skúšobná prevádzka a podľa toho zistíme, koľko financií by sme na takéto osvetlenie potrebovali a čo všetko to dokáže. Musíme to odskúšať, no každopádne, zabezpečiť bezpečnosť a zdravie ľudí je pre nás prvoradé,“ dodal popradský primátor Jozef Švagerko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.