SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Správa Národného parku Slovenský raj v utorok otvorila vo svojom areáli v Spišskej Novej Vsi ekodvor, tvorí ho náučný chodník nazvaný Raj v rukách človeka a zážitkový areál.
Nevyužívanú plochu, ktorá v minulosti slúžila ako parkovisko, správa premenila na zelenú plochu s množstvom interaktívnych prvkov.
„Naším cieľom bolo vytvoriť zážitkový areál, v ktorom môžu deti praktizovať environmentálnu výchovu v prírode. Snažíme sa tiež propagovať to, aby sa deti zamysleli nad tým, ako bude náš Slovenský raj vyzerať v budúcnosti,“ povedala botanička Správy NP Slovenský raj Štefánia Bryndzová.
Deti sa zahrajú aj na detektívov
Areál je určený deťom od troch rokov, pre žiakov, študentov i širokú verejnosť, vstup do neho je bezplatný, vznikol za finančnej pomoci sponzorov.
Ekodvor je prepojený so strediskom environmentálnej výchovy.
„V interiéri strediska deti spoznávajú prírodné hodnoty a vonku sa ich snažíme naviesť na myšlienku ich ochrany,“ vysvetlila Bryndzová.
V zážitkovom areáli si deti vyskúšajú rôzne ekohry, zahrajú sa napríklad na detektívov pri hľadaní stôp zvierat, ktoré sa nachádzajú v Slovenskom raji. K dispozícii majú aj zážitkovú tabuľu, pri ktorej určujú rôzne druhy lesných plodov, ich kvety či sfarbenie.
Na pavúčej sieti si zase môžu vyskúšať, ako lezie pavúk. Táto časť je venovaná skôr menším deťom.
Raj v rukách človeka
Druhú časť ekodvora predstavuje náučný chodník Raj v rukách človeka.
„Jeho zámerom bolo vyzdvihnúť vplyvy človeka na prírodu, poukázať na to prostredníctvom interaktívnych prvkov. Deti si vyskúšajú určité činnosti a aktivity, a tým ich dovedieme k zamysleniu sa nad ochranárskou tematikou,“ uviedla Bryndzová.
Náučný chodník tvorí päť stanovíšť s rôznymi témami.
Prvé poukazuje práve na vplyvy človeka na prírodu, je venované znečisťovaniu, ako aj triedeniu odpadu či recyklácii.
„Deti môžu samé vidieť, ako dlho sa odpad rozkladá, a aké dôležité je triedenie odpadu a podobne,“ vysvetlila botanička.
Druhé stanovište patrí vode a jej významu, ďalšie je venované lesu, jeho tajomstvám a biodiverzite.
Jednou zo zastávok je aj rehabilitačná stanica.
„Tam sa deti dozvedia, ako sa ako Štátna ochrana prírody SR podieľame na záchrane živočíchov,“ doplnila Bryndzová.
Práve z tejto stanice mali v utorok v pláne vypustiť aj sokola myšiara, ktorého sa vďaka nej podarilo zrehabilitovať.
Poslednou tematikou je lúka, deti sa na tomto stanovišti dozvedia informácie o liečivých rastlinách i inváznych druhoch rastlín, okrem toho si vyskúšajú aj kosenie či hrabanie.
Bryndzová upozornila, že na aktivity v ekodvore sa je potrebné vopred nahlásiť v Správe NP Slovenský raj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.