JELŠAVA. Ocenenie Oskar bez bariér, ktoré Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) udeľuje samosprávam, realizujúcim opatrenia zmenšujúce bariéry pre hendikepovaných obyvateľov, získalo za rok 2016 aj mesto Jelšava.
Vyhlásenie výsledkov 14. ročníka ankety bolo sprievodným podujatím 28. snemu ZMOS-u, ktorý sa uskutočnil 18. mája v Bratislave.
Pomoc znevýhodneným komunitám
Ocenenie „Oskar bez bariéry“ je súťaž slovenských samospráv pracujúcich v sociálnych službách, ktoré podnikajú aktivity voči seniorom, odkázaným, marginalizovaným rómskym komunitám či deťom.
Primátor Jelšavy Milan Kolesár k získanému oceneniu uviedol, že Jelšava dlhodobo pracuje a zapája sa do rôznych projektov na podporu znevýhodnených skupín obyvateľstva.
„Najdlhšie sme zapojení do komunitnej sociálnej práce, ktorá sa neskor pretransformovala do terénnej sociálnej práce. Aj keď sa vyskytli prestávky projektov vo financovaní z európskych zdrojov a štátneho rozpočtu, financovali sme ich naďalej zo svojho rozpočtu a išli sme stále, nepretržite už viac ako 10 rokov,“ informoval Kolesár.
Medzi ďalšie prospešné aktivity Jelšavy zaradil Kolesár tri roky fungujúce komunitné centrum, postavené nielen z európskych zdro-jov, ale aj s výrazným prispením z mestského rozpočtu.
„V komunitnom centre pracujú traja zamestnanci, ktorí sa venujú sociálnemu poradenstvu pre mládež, deti, ale aj pre dospelých v rámci rómskej komunity,“ doplnil Kolesár.
Dobrovoľníci zo zahraničia
Primátor Jelšavy vyzdvihol aj príkladnú spoluprácu mesta s občianskym združením Inka, prevádzkujúce centrum voľného času, ktoré sa taktiež venuje rómskej komunite.
„Do svojej činnosti má zapojených viacerých dobrovoľníkov z rôznych krajín Európy v misijnej dobrovoľníckej práci a taktiež niekoľkokrát sme robili charitatívne podujatia s Evanjelickou cirkvou a Evanjelickým zborom v Jelšave,“ uviedol Kolesár s tým, že ocenenie pre mesto súviselo aj s investičnými aktivitami.
„Do modernizácie kuchyne zariadenia opatrovateľskej služby sme investovali 20-tisíc eur, vyše 80-tisíc eur sme investovali do vybudovania denného stacionára, ktorý sme v rámci okresu Revúca vybudovali ako prví v dlhodobo nevyužívanej budove Armádneho klubu. Celé vnútro sme zrekonštruovali, ešte čakáme na druhú etapu rekonštrukcie, ktorá spadá do akčného plánu. Zatiaľ sa s tým ešte nič nerobilo a čakáme, že žiadosť na ďalšie opravy bude podporená,“ informoval Kolesár.
Realizujú aj preventívne opatrenia
Primátor Jelšavy taktiež uviedol, že v meste sa snažia podporovať aj aktivity pre najstaršiu vrstvu obyvateľstva.
V miestnom klube dôchodcov im vytvárajú podmienky na stretávanie a organizovanie činností v spolupráci s deťmi materskej škôlky.
Podľa Kolesára sa v meste intenzívne venujú rómskej komunite aj tým, že im vytvárajú podmienky pre bývanie v separovanej časti mesta, v osade Kejdak, kde sú obytné domy vo vlastníctve mesta.
„Snažíme sa používať rôzne prostriedky na renováciu ich obydlí. Zároveň pri práci s rómskou komunitou robíme aj preventívno-represív-ne opatrenia. Patrí k nim aj inštalácia digitálnych vodomerov do všetkých sociálnych bytov, kde si musia nájomníci predplatiť vodu,“ vysvetľuje Kolesár a doplnil, že mesto vzhľadom na zloženie obyvateľstva je svojím spôsobom aj nútené a zároveň v ich kompetencii, aby sociálnu oblasť pokrývali a snažili sa jej venovať personálne aj finančne v takej miere, aby to udržalo úroveň mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.