KEŽMAROK. Už aj v Kežmarku majú 24 hodín verejne dostupný defibrilátor, po Spišskej Novej Vsi, Poprade a Svidníku ide už o štvrté mesto, ktoré má takýto verejne dostupný AED prístroj.
„Na defibrilátor sa poskladali deti z miestnej Základnej školy Dr. Daniela Fischera, rodičia, priatelia i partneri školy, rovnako aj občianske združenie Záchrana,“ uviedol predseda združenia František Majerský.
Ovládajú ho aj laici
Prístroj v piatok slávnostne odovzdali zástupcom mesta, podľa Majerského by mal byť inštalovaný na námestí, keďže práve tam sa koná najviac podujatí a združuje najviac ľudí.
Prácu s defibrilátorom si v piatok dopoludnia mohli vyskúšať aj deti zo spomínanej základnej školy, a to v rámci nácviku evakuácie školy.
V rámci neho tiež absolvovali ukážku prvej pomoci na figurínach, čakala ich aj ukážka hasičskej techniky a policajných psovodov.
Podľa Majerského dokážu takýto prístroj ovládať aj laici, stačí len po jeho otvorení počúvať nahraté pokyny.
Pacientovi priložia na hrudník defibrilačné elektródy, zariadenie si však samo analyzuje pacientov stav a v prípade potreby použije elektrický výboj. Práve pomocou tohto prístroja tak môžu zachrániť život človeku napríklad aj školáci.
Štvrté mesto na Slovensku
Prvým mestom na Slovensku, ktoré získalo 24 hodín denne verejne dostupný defibrilátor, sa v januári stala Spišská Nová Ves. Postupne k nej pribudol Poprad i Svidník.
Občianske združenie Záchrana sa snaží o to, aby sa takéto prístroje dostali čo najviac do verejného života a boli pre ľudí bežne dostupné.
Majerský už v minulosti poukázal na zahraničie, kde je takéto prístroje podľa neho možné nájsť takmer na každej pumpe, stojane, v každom kine i obchodnom centre.
Ako funguje
AED (automatické externé defibrilátory) sú moderné zdravotnícke prístroje, ktoré pomáhajú poskytnúť prvú pomoc a v prípade nutnosti defibrilujú postihnutého, dodajú mu elektrický impulz.
Všetky defibrilátory v tejto kategórii sú konštruované tak, aby s nimi mohol poskytnúť prvú pomoc i laik, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia prístroja.
Prístroj dokáže okamžite vyhodnotiť srdcový rytmus, či postihnutý nemá kardiostimulátor, akého je vzrastu, prepočíta hmotnosť podľa odporu ľudského tela.
V prípade, že človek elektrický výboj nepotrebuje, prístroj zákrok neuskutoční.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.