STARÁ ĽUBOVŇA. V skanzene pod hradom Ľubovňa predstavujú dizajnérsku a nábytkársku tvorbu slovenského architekta Dušana Jurkoviča (1868 – 1947), a to v rámci novej výstavy Zrodenie básnika dreva.
„Výstava sa týka aj jeho návrhov interiérových doplnkov a nábytku. Považuje sa za zakladateľa modernej architektúry na Slovensku, inšpiroval sa najmä folklorizmom, ľudovým ornamentom, z časti historizujúcimi prvkami, aj preto získal prívlastok básnik dreva. Tento typ výstavy je vhodný práve do nášho skanzenu, múzea ľudovej architektúry, pretože Jurkovičova tvorba je drevenou architektúrou a ľudovým ornamentom inšpirovaná,“ povedala etnografka Ľubovnianskeho múzea Barbora Šumská.
Jurkovičovu tvorbu si môžu návštevníci pozrieť v hájovni z Malého Lipníka v skanzene do 30. septembra.
Jeho tvorba je známa aj v zahraničí
Dielo, ktoré Jurkovič vytvoril ako architekt, návrhár nábytku a etnograf, prekračuje podľa riaditeľa múzea v Starej Ľubovni Dalibora Mikulíka hranice jedného štátu, jeho tvorba bola známa nielen na Slovensku, ale tiež v Čechách a v Poľsku.
Ústrednou témou výstavy počas sezóny 2017 sú počiatky Jurkovičovej tvorby v českom regióne Valašsko a inšpirácia ľudovou kultúrou.
„Typickým ornamentom, ktorý používal, bolo znázornenie holubičieho chvosta, tiež rôzne kvetinové motívy z ľudovej tvorby,“ dodala etnografka Šumská.
Výstava prezentuje súbory nábytku, ktorý bol zhotovený podľa jeho návrhov.
Nábytok pre Masaryka
V hájovni je napríklad vystavený nábytok z prezidentského apartmánu pripraveného pre prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka.
„Ten v ňom však nakoniec nespal, pripravili ho pre neho, keď mal prísť do rekreačno-turistického centra na Pustevnách pri Rožňove pod Radhoštěm. Jurkovič tam navrhol budovy, ktoré boli nazvané Maměnka a Libušín, druhá spomínaná je jedáleň. Práve jej interiér je doplnený o nástenné maľby výtvarníka Mikoláša Aleša (1852-1913), tie sú inšpirované povesťami a legendami o zbojníkoch, medzi nimi je napríklad aj Jánošík,“ vysvetlila Šumská.
Návštevníci si kópie týchto malieb budú môcť pozrieť počas výstavy, rovnako aj súbor nábytku do spálne, či nábytok z kancelárie staviteľa Michala Urbánka, ktorý navrhol práve Jurkovič.
Ľubovnianske múzeum organizuje výstavu v spolupráci s českým partnerským múzeom, Múzeom regiónu Valašsko zo Vsetína, v Zlínskom kraji, doplňujú ju exponáty zapožičané z Valašského múzea v prírode v Rožňově pod Radhoštěm.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.