TATRANSKÁ LOMNICA. Návštevníci Galérie Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici si od utorka môžu pozrieť novú výstavu Overené časom I.
Ústredie chce prostredníctvom nej predstaviť tvorbu prvých troch talentovaných výrobcov, ktorí získali titul Majster ľudovej umeleckej výroby za rok 2016.
„Milan Kočtúch, Gustáv Virág a Mária Čobrdová zaplnili galériu koženými kapsami a opaskami, ľubietovskou keramikou a liptovskou paličkovanou čipkou. Ich majstrovskú prácu overil čas ako aj stovky obdivovateľov doma aj v zahraničí,“ informovala prostredníctvom tlačovej správy Andrea Orelová z ÚĽUV.
Výstava potrvá v galérii do 16. augusta.
Tradiční majstri
Tradícia udeľovania čestných titulov Majster ľudovej umeleckej výroby siaha podľa Orelovej do roku 1959.
„Do dnešného dňa ÚĽUV ocenil 406 výrobcov z rozmanitých odvetví ľudovoumeleckej výroby a tradičných remesiel. V roku 2016 bolo ocenených šesť nových majstrov,“ priblížila. Medzi nimi boli aj Kočtúch, Virág a Čobrdová.
Výstava v Tatranskej Lomnici predstavuje ich tvorbu, ktorá je výsledkom dlhoročného poctivého remesla, umu, trpezlivosti a talentu.
„Majster je odborník naslovovzatý. Človek s dlhoročnými skúsenosťami a láskou k remeslu, ktorý svojou snahou dosiahol v tvorbe úžasné výsledky. V ÚĽUV-e si vážime ľudí, ktorí svojím dlhoročným úsilím prispievajú k zachovaniu našich tradícií, a preto im vzdávame hold v podobe tematických výstav, kde sa môže verejnosť zoznámiť s prierezom ich tvorby,” uviedla Simona Kožúchová, kurátorka výstavy.
Spätý so salašníctvom
Milan Kočtúch sa venuje umeleckému spracovaniu a výzdobe predmetov charakteristických pre tradičnú formu salašného chovu oviec viac ako polstoročie.
Jeho učiteľom bol známy bača Peter Slosiar z Liptovskej Porúbky.
Jeho prvotiny boli črpáky, časom sa pustil aj do praciek na opasky všetkých regionálnych typov. Od 90. rokov rozšíril svoj sortiment o opasky a pastierske kapsy.
Raznice na zdobenie kože i kovu si ako nástrojár zhotovuje sám a jeho tvorba sa opiera o tradičné a overené postupy.
Zručný hrnčiar
Gustáv Virág sa popri výrobe tradičnej ľubietovskej hrnčiny venuje aj tvorbe figurálnej plastiky a maľbe.
Skúsenosti s hrnčiarskou výrobou, ktorou sa zaoberá od roku 1970, získal predovšetkým od majstra ľudovej umeleckej výroby Emila Mainholda z Ľubietovej.
V hrnčiarskych úžitkových výrobkoch zachováva tradičné tvary a vzory výzdoby ľubietovského regiónu.
Hlinkami nanáša a kombinuje geometrické a rastlinné vzory na surový črep mliečnikov, hrnčekov, džbánov a misiek pomocou štetca, kukučky či prstov.
Čipkárka
Máriu Čobrdovú uchvátilo paličkovanie v 70. rokoch počas výletu do Španej Doliny. Prihlásila sa na kurz a odvtedy sa paličkovaniu venuje naplno.
Paličkovanie rôznych regionálnych vzorov si osvojila páraním starých čipiek.
Týmto spôsobom zrekonštruovala zaniknutú liptovskú čipku, ktorú zdokumentovala v knihe Tajomstvá liptovskej čipky.
Galéria ÚĽUV Tatranská Lomnica je stály výstavný priestor, ktorý je od roku 2009 určený na prezentáciu autorských a kolektívnych výstav z oblasti súčasného remesla a ľudovej umeleckej výroby.
Od roku 2013 je galerijný priestor rozšírený aj o predajnú časť s ľudovo-umeleckými výrobkami z distribúcie ÚĽUV.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.