TATRANSKÁ LOMNICA. Do celoslovenskej akcie Noc múzeí a galérií sa opäť zapoja aj Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) so svojou Výskumnou stanicou a Múzeom TANAPu v Tatranskej Lomnici.
Na návštevníkov čaká v sobotu 20. mája nielen bezplatná prehliadka muzeálnych expozícií, ale i premietania, prednášky a besedy so zaujímavými hosťami.
O význame rastlín
Súčasťou tretieho ročníka Tatranskej múzejnej noci bude po prvýkrát Deň fascinácie rastlinami.
„Je to medzinárodný projekt, ktorého cieľom je priblížiť fascinujúci svet rastlín, ich význam, možnosti využitia a taktiež dôležitosť výskumu a objavovania ešte nepoznaného v rastlinnej ríši,“ informovala Zuzana Homolová, botanička Štátnych lesov TANAPu, podľa ktorej sa lesy do projektu zapojili, aby si ľudia uvedomili význam rastlín vo svojom živote.
V rámci Dňa fascinácie rastlinami budú mať záujemcovia príležitosť od popoludnia až do neskorého večera nahliadnuť napríklad do sveta tatranských lišajníkov a vysokohorskej flóry.
Odborníci ich zasvätia nielen do botanického, ale tiež do lesníckeho a zoologického výskumu, priblížia im škodcov lesa či spôsoby preparácie živočíchov.
Zoznámiť sa budú môcť aj s minerálmi a spôsobmi záchrany v horách, chýbať nebudú ani hry a tvorivé dielne pre deti.
Aký bude program
Prvých návštevníkov privíta Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici, ktoré si tento rok pripomína 60. výročie svojho vzniku, o 15:00.
O 15:30 sa so svojím vystúpením predstavia žiaci miestnej základnej umeleckej školy a o 16:30 zaznejú signály lesničiarov.
Na 17:00 je naplánovaná prednáška botaničky Zuzany Kyselovej na tému Malebná kvetena, o hodinu na to bude mať premiéru najnovšia snímka lesníka a amatérskeho filmára Pavla Kráľa s názvom Príroda v dobrých rukách, ktorá priblíži prácu Štátnych lesov TANAPu.
Po ňom, o 19:00, dostanú priestor speleológovia z Jaskyniarskej skupiny Spišská Belá.
Na otázky návštevníkov budú odpovedať aj pracovníci Parazitologického ústavu SAV Košice, pozvanie prijali aj včelári z podhoria a Strednej odbornej školy Pod Bánošom z Banskej Bystrice, ktorí si pripravili praktickú ukážku života včiel a práce včelára, informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová.
Múzeum bude otvorené až do 22:00, vstup na všetky premietania, prednášky, besedy, ako aj prehliadky expozície bude bezplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.