LEVOČA. V Levoči v utorok pre verejnosť otvoria zrekonštruované a zmodernizované Múzeum špeciálneho školstva.
S prácami sa začalo už v júli 2014, pre ich dokončovanie bolo múzeum od januára 2016 do apríla 2017 zatvorené.
Cieľom rekonštrukcie za zhruba 110-tisíc eur bolo podľa vedúcej múzea Štefánie Petrekovej zatraktívniť dovtedy nezaujímavé priestory aj pre bežného návštevníka a otvoriť ich širokej verejnosti.
„Expozícia tu bola nainštalovaná v roku 1990, vitríny už boli ťažko ovládateľné, viac-menej sa tu prezentovali ručné práce zdravotne znevýhodnených žiakov z celého Slovenska. Po obsahovej, vizuálnej a jazykovej stránke už expozícia nevyhovovala modernému návštevníkovi, najčastejšie ju navštevovala odborná verejnosť a hlavne vysokoškoláci študujúci špeciálnu a liečebnú pedagogiku,“ vysvetlila vedúca múzea.
Múzeum bude slávnostne otvorené v utorok o 16:30.
Informácie aj v Braillovom písme
Nová stále expozícia je rozdelená do štyroch samostatných celkov, moderných a interaktívnych, inštalovaná je na viac ako 200 metroch štvorcových.
Ponúka prierez históriou, špeciálno-pedagogickú knižnicu so študovňou, ďalej miestnosti venované učebným pomôckam a ľudským zmyslom.
Pri vstupe sa nachádzajú pôdorysy všetkých štyroch miestností, ktoré prešli reinštaláciou a rekonštrukciou, sú určené pre nevidiacich návštevníkov, aby sa v múzeu vedeli lepšie zorientovať.
Základné informácie sú v každej časti uvedené v slovenskom a anglickom jazyku, ale aj v Braillovom písme.
Pri niektorých sa nachádza aj QR kód, ktorý po načítaní do tabletu alebo Androidu poskytne návštevníkom aj ďalšie rozširujúce informácie.
Prvý celok prezentuje históriu najstarších ústavov a špeciálnych škôl na Slovensku, rozdelený je podľa štyroch znevýhodnení, teda na zrakové, sluchové, telesné a mentálne.
Okrem histórie sa tu nachádzajú aj vzácne historické exponáty, ktoré pochádzajú z autorskej dielne Viliama Hrabovca (1901-1938), špeciálneho pedagóga vyučujúceho v najstaršej škole pre nevidiacich v Levoči.
„Keďže učil zemepis, vyrobil 19 učebných pomôcok na tento predmet, ako napríklad reliéfne plastiky Vysokých Tatier, Spišského hradu, rovnako reliéfne mapy všetkých svetadielov či medený glóbus z roku 1927, na ktorom pracoval dva roky,“ uviedla Petreková.
Vystavené sú tiež osobné dokumenty Vladimíra Predmerského (1902-1991), významnej osobnosti špeciálneho školstva a špeciálnej pedagogiky na Slovensku, zakladateľa prvej školy pre mentálne znevýhodnených v Trenčíne.
Viac ako 4-tisíc knižných titulov
Knižnica v múzeu uchováva viac ako 4-tisíc knižných titulov.
„Máme tu napríklad ukážky najvzácnejších kníh v čiernotlačovej verzii, ale aj najstaršie knihy v Braillovom písme z konca 19. a začiatku 20. storočia, ktoré máme v knižničnom fonde. Ide predovšetkým o šlabikáre a čítanky pre nevidiacich. Vydané boli v Čechách, pretože v tom čase na Slovensku neexistovala slepecká tlačiareň. Tá vznikla až v roku 1946,“ vysvetlila vedúca múzea.
Knižnica poskytuje služby výhradne prezenčne, a to najmä študentom špeciálnej a liečebnej pedagogiky.
Ďalšia časť venovaná učebným pomôckam je rozdelená na niekoľko ostrovov, ktoré predstavujú jednotlivé znevýhodnenia, a to mentálne, zrakové, sluchové, telesné a autizmus.
Na každom z nich návštevník nájde historické učebné pomôcky, ale aj pomôcky, ktoré zhotovili žiaci v špeciálnych školách či voľne dostupné pomôcky, ktoré sa používajú aj v súčasnosti.
Zaujmú aj 3D modely ľudského oka a ucha s rozoberateľnými časťami, ktoré priblížia fungovanie i poruchy týchto orgánov
„Chceli sme docieliť, aby bežný návštevník viac pochopil systém vzdelávania v špeciálnych školách, aké sú možnosti v takýchto školách a rovnako, aby nahliadol do sveta zdravotne znevýhodnených a možno si viac uvedomoval, že aj takíto ľudia žijú okolo nás,“ povedala ďalej Petreková.
Osloviť chce múzeum prostredníctvom interakcie, zábavy a zážitku, všetkých laikov, od detského návštevníka po dôchodcov.
Vyskúšajte si život nevidiaceho
Bodkou na záver je expozícia venovaná ľudským zmyslom v najväčšej miestnosti.
Dominantou miestnosti je nadrozmerná kocka s vnútorným tmavým priestorom, v ktorej si návštevník môže vyskúšať život nevidiaceho v domácnosti.
„Ak má o to návštevník záujem, dostane klapky na oči, môže vojsť do tmavého priestoru a pohybovať sa v ňom iba prostredníctvom hmatu a sluchu. Využíva tak iba tie zmysly, ktoré má nevidiaci,“ opísala princíp fungovania v tmavej kocke.
Keďže ide o priestor, ktorý evokuje domácnosť nevidiacich, nachádza sa tam napríklad model časti kuchynskej linky, pomôcky či predmety dennej potreby, ktoré nevidiaci používajú vo svojej domácnosti.
Záujem vyvoláva kocka aj po svojom obvode z vonkajšej strany.
Jednotlivé steny predstavujú štyri základné ľudské zmysly, návštevník si ich môže overiť prostredníctvom jednoduchých kvízových otázok.
Hmatom sa napríklad snaží rozpoznávať predmety, na ktoré nevidí a nasadiť si môže aj simulačné okuliare, prostredníctvom ktorých zistí, ako vidia ľudia s rôznymi poruchami zraku.
Pôvodne Slepecké múzeum sídlilo v Levoči od roku 1974 v streleckej bašte, v súčasných priestoroch na Námestí Majstra Pavla sa nachádza od roku 1990.
Od 1. januára 2014 je organizačne začlenené pod Centrum vedecko-technických informácií SR v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.