TATRY. Presne pätnásť rokov sa vo Vysokých Tatrách návštevníci riadili návštevným poriadkom, ktorý vlastne neplatil. Šarapatu narobil nový zákon o ochrane prírody, ktorým prestali platiť návštevné poriadky.
V Tatrách ale vtedy nový nevypracovali.
Lyžiari na vyššie položených zjazdovkách, ale aj horolezci či skialpinisti, doteraz nevedomky v Tatrách porušovali zákon.
Návštevný poriadok, ktorý vo veľhorách bol, už roky neplatí.
Správa TANAP-u o tom vedomosť nemala.
„Ja som do funkcie riaditeľa nastúpil v marci 2007 a návštevný poriadok nebol platný už od septembra 2002, keď začal platiť nový zákon o ochrane prírody číslo 543. Tento nový zákon nahradil pôvodný z roku 1994,“ vysvetlil riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Ostatné parky nový vypracovali, Tatry nie
Neplatný návštevný poriadok bol vyhlasovaný práve na základe starého zákona ako vyhláška krajského úradu z roku 1999.
Platnosťou nového zákona v roku 2002 teda prestali automaticky platiť návštevné poriadky a bolo potrebné vypracovať nové.
„Ostatné národné parky tak urobili, prečo TANAP nie, to netuším,“ dodal Majko.
Ako povedal, po nástupe do funkcie, teda päť rokov po platnosti návštevného poriadku, nemal dôvod uvažovať o pochybeniach bývalého vedenia Správy TANAP-u.
„Keďže táto povinnosť aktualizácie im vyplývala súbežne s platnosťou nového zákona v roku 2002, keď prestali platiť staré návštevné poriadky,“ dodal Majko.
Mimo chodníkov
Návštevný poriadok, dá sa povedať, že zjemňuje niektoré prísnejšie opatrenia zákona o ochrane prírody, na ktoré by inak bola potrebná výnimka zo zákona.
„Ak by výnimka nebola udelená, návštevník by sa mohol vystaviť riziku sankcie,“ dodal Majko.
Vďaka neplatnému poriadku sa napríklad skialpinisti, lyžiari, horskí vodcovia, či horolezci alebo paraglajdisti mohli pohybovať mimo značkovaných chodníkov.
„V súčasnosti na území TANAP-u platí zákon o ochrane prírody, ktorý tieto aktivity nedovoľuje,“ vysvetlil Majko.
Vyhradené miesta
Správa TANAP-u túto komplikovanú situáciu už rieši. Po dohode s orgánom ochrany prírody v Prešove pristúpia v najbližších dňoch k vyhláseniu takzvaných vyhradených miest.
„Budú to miesta na športové aktivity, ktoré povoľoval pôvodný návštevný poriadok,“ vysvetlil riaditeľ.
Ako Majko dodal, intenzívne pracujú na dokončení návrhu nového návštevného poriadku.
„Tak, aby bol čím skôr a aby boli jasné pravidlá. Obava z represií nie je na mieste a pokiaľ nepôjde o trestné činy, naši kolegovia a strážcovia sankcie udeľovať nebudú, všetko sa vyrieši dohovorom a usmernením,“ prisľúbil Majko.
Mnohé zmeny
Návrh nového návštevného poriadku bude pred schválením pripomienkovaný.
„Oproti starému sú v ňom mnohé zmeny, keďže aj príroda a miera poznania konkrétnych potrieb územia sa za tie roky mení,“ povedal Majko.
Športová, rekreačná a liečebná funkcia je v národnom parku tiež dôležitá. Ako Majko vysvetlil, nesmie mať ale zásadný negatívny vplyv na zachovanie prírodných hodnôt.
„Treba pripomenúť, že primárnou úlohou národného parku je ochrana biodiverzity a tomu vždy bude aj každý návštevný poriadok podriadený,“ dodal.
Za dlhé obdobie sa v súvislosti s návštevným poriadkom vyberali aj pokuty. Aj napriek tomu, že poriadok bol neplatný, sankcie platia.
„Ten kto porušil návštevný poriadok v podstate porušil aj platný zákon o ochrane prírody, ktorý platí súbežne, tak nepredpokladáme žiadne rozpory od sankciovaných,“ povedal Majko.
Ak by ale k nejakým rozporom došlo, Správa TANAP-u sa nimi bude zaoberať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.