DRIENOVEC/GEMER. S príchodom prvých teplých jarných dní nastáva aj čas návratu časti vtáctva, ktoré sa rozhodlo prezimovať v teplých krajinách.
Okrúhle výročie odchytu
Ornitológ Minal Olekšák priblížil, že jarný odchyt vtáctva v lokalite pri obci Drienovec sa vykonáva už posledných 10 rokov v období od 22. marca do 25. apríla.
„Jarný tábor je zameraný na sledovanie príletov, početnosti a sledovanie vernosti k lokalite predovšetkým menších druhov spevavcov ako sú napríklad penice, sláviky, kolibkáriky a mucháriky. Tábor organizujú krúžkovatelia vtákov organizovaní Slovenskou ornitologickou spoločnosťou v spolupráci s NP Slovenský kras,” uviedol Olekšák.
Rýchlosť návratu je dôležitá
Na rozdiel od jesennej migrácie, kedy vtáctvo opúšťa Slovensko v nádeji teplých zimných mesiacov, na jar je migrácia oveľa rýchlejšia.
„Oproti jesennej migrácii sa jedince viac ponáhľajú obsadiť čo najskôr najlepšie teritórium resp. získať v hniezdnej sezóne „kvalitnejšieho“ partnera na rozmnožovanie. Na ornitologickom stacionári zväčša počas jari zdržia len krátko na oddych a doplnenie potravy,” opísal Olekšák a doplnil, že počas jari do oblasti Gemera priletel aj veľmi vzácny dudok chochlatý, ale aj sluka lesná.
„V týchto dňoch stále čakáme na prílet tropických migrantov, ako sú slávik krovinový, muchárik bielokrký či kolibkárik sykavý. To sú druhy typické aj pre územie a lesy v Slovenskom krase,” informoval Olekšák.
Návrat vznešených operencov
Ľudoví donášači novorodencov z územia Gemera odlietavajú už v polovici augusta.
Olekšák priblížil, že prvé kŕdle bocianov do okresu Rožňava prichádzajú v období 24. až 25. marca.
„Koncom marca prilietavajú bociany, ktoré prezimovali tesne pod Saharou v oblasti Čadu a Južného Sudánu. V týchto dňoch okolo 15. apríla očakávame prílet jedincov, ktoré zimovali pod rovníkom často až v Juhoafrickej republike,” konštatuje Olekšák s tým, že bociany sú verné svojmu hniezdisku a pravidelne hniezdia v tých katastroch, kde je dostatok potravy.
Z toho dôvodu sa na Slovensko a do územia Slovenského krasu pravidelne vracajú.
„Hlavným zdrojom potravy sú lúčne pasienky a kosienky, prípadne polia s lucernou a ďatelinou. V prípade, že pár zanikne, jeho hniezdo po čase obsadí nový mladý pár neraz už nasledujúcu hniezdnu sezónu. Bociany biele sú typickým pozitívnym príkladom dlhoročného súžitia človeka a voľne žijúceho chráneného druhu,” doplnil ornitológ.
Vzorní partneri
Z pozorovania života bocianov sa ochranári Slovenského krasu dozvedeli, že zväčša ako prvý zo zimoviska priletí samček, ktorý vzorne upraví, prípadne opraví hniezdo do príletu samičky.
„Samička zvyčajne priletí o tri až sedem dní neskôr a zvyčajne do ôsmich dní od príletu znesie prvé vajíčko. Znášku tvoria obvykle dva až päť kusov. Sedí už od prvého vajíčka, pričom mláďatá sa liahnu postupne. Prvýkrát opustia hniezdo okolo 15.-20. júla,“ doplnil Olekšák s tým, že bocianie potomstvo na zimoviská odlietava asi o týždeň skôr ako ich rodičia.
„V okrese Rožňava hniezdilo v roku 2016 22 párov bocianov bielych. Najväčšie hniezdo je v obci Dobšiná, najviac mláďat zvykne mať pár v Štítniku. Najmladšie páry hniezdia v obciach Hrhov a Bohúňovo. Nový pár si postavil svoje hniezda aj v Gemerskej Panici a bociany už nehniezdia v obciach Jablonov nad Turňou, Dlhá Ves, Jovice a Betliar,” informoval Olekšák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.