ROŽŇAVA. Národný park Slovenský kras sa rozprestiera v júhozápadnej časti východného Slovenska v okresoch Rožňava a Košice-okolie.
Na ploche 346 kilometrov štvorcových vytvára Slovenský kras svojou prírodnou a kultúrnohistorickou rozmanitosťou jednu z najkrajších oblastí Slovenska a predstavuje najrozsiahlejšie krasové územie planinového typu v strednej Európe.
Druhý najmladší národný park Slovenska
Pre svoje výnimočné prírodné a estetické hodnoty bol Nariadením vlády Slovenskej republiky č. 101 z 13. februára 2002 vyhlásený Slovenský kras za národný park s účinnosťou od 1. marca 2002.
Ján Kilík, riaditeľ Národného parku Slovenský Kras priblížil, že vyhlásením územia za národný park sa tak vytvorili podmienky pre ucelenú a účinnejšiu ochranu hodnôt tohto cenného územia, ako aj pre jeho trvalo udržateľné využívanie.
„Stal sa druhým najmladším národným parkom z deviatich národných parkov na Slovensku. Ochrana Slovenského krasu bola zabezpečená už od roku 1973 ako chránená krajinná oblasť a 1. marca 1977 bolo územie Slovenského krasu ako prvé na Slovensku zapísané do medzinárodnej siete biosférických rezervácii v rámci programu UNESCO – Človek a biosféra,“ približuje Kilík.
Územie posiate jaskyňami
Územie národného parku pozostáva z troch od seba oddelených častí, ktoré v podstate predstavujú jednotlivé krasové planiny.
Od západu na východ sú to samostatné planiny Koniarska a Plešivecká, ďalej Silická planina, Horný a Dolný vrch, Zádielska Jasovská planina, ktoré predstavujú komplex rozčlenených tiesňavami a geologickým rozhraním.
„Pretože prirodzené pokračovanie krasového územia je v susednom Maďarsku, južnú hranicu predstavuje štátna hranica. V Slovenskom krase sa vyskytujú všetky krasové formy charakteristické pre kras nášho klimatického pásma. Sú to predovšetkým skrapy, krasové jamy, a priehlbne, úvaly, ktoré dotvárajú reliéf plošín a hlboké kaňonovité doliny i tiesňavy, z ktorých najznámejšia je Zádielska,“ hovorí Kilík.
V Slovenskom krase je známych vyše 1300 jaskýň a priepastí. Jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggtelekského krasu v Maďarsku boli v decembri 1995 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Rastú tu vzácne rastliny i živočíchy
Súčasťou národného parku sú aj osobite chránené územia, ktoré predstavujú celkom 10 národných prírodných rezervácií (NPR), šesť prírodných rezervácií a 16 národných prírodných pamiatok. Najznámejšie z nich sú NPR Zádielska tiesňava, NPR Turniansky hradný vrch, NPR Brzotínske skaly, NPR Domické škrapy a NPR Kečovské škrapy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.