SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Prvé pohrebisko z doby bronzovej. Iglov tu nestál osamotený. Archeológovia sú zatiaľ v polovičke prác.
Doteraz odkryli 90 objektov, pre silné mrazy vo výskume budú pokračovať až na jar.
Výskumníci vložili ďalší kúsok do mozaiky histórie mesta.
Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied Nitra v Spišskej Novej Vsi už v lete odkryl nálezisko v lokalite IBV Pod Blaumontom.
Medzi inými aj kolové jamy z predpokladaných nadzemných stĺpových domov a rôzne sídliskové jamy, ktoré slúžili aj na uskladnenie obilia.
Čo bádateľov prekvapilo zatiaľ najviac, je 13 odkrytých hrobov nositeľov otomanskej kultúry, datovaných do staršej až strednej doby bronzovej, teda spred 3800-3500 rokov.
Koráliky i kosti
V hroboch, ktoré boli už v praveku bežne vykrádané, sa našli prevažne koráliky vyrobené z fajansy a kosti, ale aj kamenné štiepané nástroje a zriedkavé bronzové predmety – sibinské náušnice, ihlice, miniatúrne dlátko.
„V hrobe robustného bojovníka, tiež vykradnutého, sa našiel prívesok zhotovený z kla diviaka. V troch hroboch spočívali hlinené nádoby, v ktorých boli pôvodne uschované potraviny či nápoje,“ povedal významný archeológ a pedagóg, ktorý po častiach spája skladačku nielen mesta, ale celého Spiša Marián Soják.
Doteraz nepoznané
Niektoré hroby obkolesujú žľaby, ktoré akoby vymedzovali pietne miesto s pochovaným nebožtíkom.
„Doteraz sme hroby otomanskej kultúry na území mesta Spišskej Novej Vsi nepoznali, len zvyšky sídlisk. Podobné pohrebisko sa odkrylo na Spiši vo Švábovciach, na Čingove v Slovenskom raji a v Levoči,“ vysvetlil Soják.
Rozsiahli objav
Objav je veľmi rozsiahly a dokonca sa podľa zatiaľ zaznamenaných dôkazov prekrývajú dve obdobia ľudského osídlenia.
Podľa všetkého sa v tejto lokalite pohybovali aj naši praotcovia z obdobia raného stredoveku.
Ďalšie výskumy na jar
Keďže vo výskume plánujú archeológovia pokračovať, nemôžu zatiaľ posúdiť, o akú veľkú nekropolu z doby bronzovej išlo.
„Okrem hrobov sa na lokalite zatiaľ neskúmali súveké sídliskové objekty. Popri dobe bronzovej je tu zastúpené aj sídlisko našich priamych predkov – Slovanov, ktorých osady rovnako poznáme z rôznych miest súčasného katastra mesta. Zatiaľ sme preskúmali zvyšok jedného zahĺbeného objektu s poškodeným kamenným ohniskom či pieckou, azda obytného charakteru – takzvanú zemnicu,“ dodáva Soják.
Zastavila ich zima
Keďže výskum prerušila zima, tak Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied bude vo výskume pokračovať na jar.
Je možné, že pomyselná zbierka nálezov sa ešte rozšíri o ďalšie poklady.
Autor: Mária Škorvánková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.