ROŽŇAVA. Dňa 3. februára 2017 uplynulo 726 rokov prvej písomnej zmienky o Rožňave.
Najstaršou písomnou zmienkou o Rožňave je listina kráľa Ondreja III. z 3. februára 1291, ktorou poveril Jágerskú kapitulu, aby v spolupráci s kráľovským zástupcom vytýčila hranice obce Rosnoubana.
„Ďalšími listinami Ondrej III. potvrdil donáciu Rožňavy v jej starých hraniciach i nového majiteľa mesta, ktorým sa stal arcibiskup Ladomír a ostrihomské arcibiskupstvo. Skutočnosť, že panovník daroval Rožňavu, svedčí o bohatosti tohto územia, ako aj o vysoko vyvinutej produkcii striebra, ktorá mala arcibiskupovi nahradiť straty vzniknuté pri obrane kráľovských záujmov,“ uviedla Sylvia Holečková z Baníckeho múzea v Rožňave.
Holečková dodala , že donácia Rožňavy ostrihomskému arcibiskupovi v roku 1291 znamenala začiatok procesu premeny banského mesta na mesto zemepánske.
„Neskôr, v roku 1320, kráľ Karol Róbert z Anjou donáciou potvrdil majiteľa Rožňavy a v donácii z roku 1323 spomenul už aj zlaté bane. Pôvodná donácia Ondreja III. sa tak rozšírila o výnos zlatých baní. Rožňava sa stala zemepánskym mestom ostrihomského arcibiskupstva, a to až do založenia biskupstva v Rožňave v roku 1776,“ dodala Holečková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.