ROŽŇAVA. Vedenie mesta sa aj tento rok rozhodlo pre plošnú deratizáciu Rožňavy. Okrem budov v správe a majetku mesta sa deratizovali aj verejné priestranstvá.
Deratizovať plánujú aj ďalší rok
Po úspešnej súťaži vykonala deratizáciu pre Rožňavu, tak ako v minulom roku, firma Deskos plus.
Deratizáciu dátumovo zosúladili s jesenným upratovaním. Od 17. októbra do 18. novembra prebehla deratizácia rozložením požerových nástrah priamo v objektoch a na plochách v správe a majetku mesta, po ktorej nasledovala v čase 19. do 30. novembra kontrola a prípadné doplnenie nástrah.
Ladislav Šalamon z Odboru výstavby, územného plánovania, životného prostredia Mestského úradu v Rožňave informoval, že za tento rok sa plánovalo na celoplošnú deratizáciu v meste Rožňava 5-tisíc eur.
„Mesto Rožňava plánuje vykonať celoplošnú deratizáciu aj v roku 2017,“ dodal Šalamon.
Problémové miesta ostávajú
Majiteľ firmy Deskos plus Oskar Lörinc, odborník na deratizáciu, dezinsekicu a dezinfekciu, pre MY Gemerské noviny priblížil priebeh deratizácie mesta.
Po dlhoročných skúsenostiach, kedy Lörinc vykonával deratizáciu mesta v rokoch 2008, 2009, 2010 a 2015, skonštatoval, že na území mesta sa nachádza menej funkčných dier využívaných škodcami.
„Najproblémovejšími lokalitami sa opäť ukázali lokality bývalých administratívnych budov, ktoré sú v súčasnosti využívané na obytné účely, v mestskej časti Rožňava – baňa, ako aj v severnej časti mesta pozdĺž Čučmianskej ulice. Najmenej miest s výskytom škodcov má severovýchodná časť mesta na sídlisku Podrákoš. V porovnaní s minulým rokom je už viditeľne menej škodcov na Vargovom Poli aj na sídlisku Juh,“ hovorí Lörinc a dodáva, že k lepšej situácii prispieva aj skutočnosť, že v porovnaní s minulým rokom si deratizáciu dalo urobiť viac súkromných firiem a bytových domov.
Veľmi účinne pomohla aj minuloročná plošná deratizácia.
Lörinc priblížil, že rožňavské sídliská sú síce popretkávané vybudovanými dierami a tunelmi od potkanov, ale už len nepatrná časť z nich sa ukázala ako stále používaná.
„Funkčné diery spoznáte ľahko. Majú tam akoby urobený chodníček a spoznáte ich aj podľa toho, že nie sú zakryté listami alebo snehom. V porovnaní s minulým rokom je škodcov zhruba o polovicu menej. Podľa môjho názoru k tomu dopomáha pravidelnosť, pretože v praxi sa nedá v rámci celého mesta úplne všetkých škodcov zlikvidovať,“ dodáva Lörinc.
V boji proti škodcom sa dnes používajú nástrahy novej generácie. Lörinc vysvetľuje, že dnes stačí, ak potkany skonzumujú nástrahu len raz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.