Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Začnú Tatranci boj s kontajnerovými medveďmi vyhrávať? Uvidíme na jar

Šelmy už spia, mimoriadnu situáciu odvolali.

(Zdroj: ilustračné - Ján Krošlák)

TATRY. V apríli zasadal vo Vysokých Tatrách krízový štáb. Vrásky na tvári im robili medvede, ktoré úplne stratili plachosť. Nevyhrabávali iba kontajnery, ale snažili sa vniknúť aj do budov.

Tatranci si na chvíľu môžu vydýchnuť. Medvede sa pobrali na zimný spánok. Na to, či budú prijaté opatrenia dostačujúce, si budú musieť Tatranci počkať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situácia s medveďmi Tatrancom tento rok už prerástla cez hlavy. Macovia nenavštevovali iba kontajnery, ale pokúšali sa vniknúť do obydlí ľudí, prípadne do iných budov.

SkryťVypnúť reklamu

Pokusy medveďov dostať sa do vnútra budov hlásili z hotela a penziónu v Starom a Novom Smokovci, zo Základnej školy vo Vyšných Hágoch, a tiež Základnej školy s materskou školou Dolný Smokovec.

Podobne ich hlásili z areálu mestskej eseročky Tatry Teplo v Tatranskej Lomnici, areálu VPS Vysoké Tatry v Starom Smokovci, bytového domu Sládkovič v Dolnom Smokovci, z Koliby Tatranská Kotlina. Viacero ohlasov prišlo aj zo sídliska v Tatranskej Lomnici.

Načítavam video...

Plachosť stratili

Najstrašnejší na všetkých prípadoch stretu s medveďmi bol fakt, že hnedí borci akoby úplne stratili plachosť. Pôsobili agresívne.

Počet stretov pritom tohto roku prevýšil počet prípadov z minulého roka.

Kedysi sa v Tatrách medvede objavovali po väčšine iba v ranných či večerných hodinách, túto sezónu ste nebojácnych obyvateľov mohli stretnúť kedykoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie je nič výnimočné stretnúť ich aj krátko popoludní. Napríklad 30. marca o 14.00 hodine sa medveď dobýjal do hotela Bystrina a takmer sa mu to aj podarilo, no nedal sa odradiť a o hodinku tam bol zase,“ uviedol v apríli Miroslav Kolodzej, náčelník Mestskej polície Vysoké Tatry.

Z Dolného Smokovca zase polícii nahlásili prípad pani Zbellovej, ktorá niekoľko minút nemohla vystúpiť z auta.

„Maco jej zatarasil cestu. Alarmujúce je, že sme zaznamenali aj prvé ataky. Medveď zaútočil na psa pána Hrivu z Vyšných Hágov len päť metrov od vchodu do bytového domu a snažil sa ho odtiahnuť do lesa,“ dodal Kolodzej.

Pri jednej z tatranských chát sa dokonca medveď v pohodlí zvalil a vyjedol mraziaci box so zmrzlinou, zaspal pri nej a nechcel odtiaľ odísť.

Rozoslali letáky, rozdávali píšťalky

Primátor Tatier teda na nič nemohol čakať. Zvolal krízový štáb, aby vyhodnotil okolnosti a prijal opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

„V snahe predísť tejto kritickej a nebezpečnej situácii a eliminovať ohrozenie zdravia a životov obyvateľov, je nutné okamžite vykonať také opatrenia, ktoré vytlačia medvede z intravilánov jednotlivých osád mesta Vysoké Tatry,“ povedal rozhodne Ján Mokoš (nez.).

Dôvodom, prečo je macov v Tatrách tak veľa, nie sú podľa neho iba vysoké stavy. Jednoducho si na stravu z našich kontajnerov zvykli.

„Mláďatá vychované svojimi matkami za posledné roky považujú už takýto spôsob obživy za prirodzený,“ konštatuje primátor.

Vyhlásili teda mimoriadnu situáciu. Pri návšteve Tatier bolo v posledných mesiacoch potrebné dodržiavať pokyny krízového štábu mesta. Rozoslané boli všetkým organizáciám, ubytovacím zariadeniam, rozvešané v obytných domoch a samozrejme zverejnené aj na mestskom portáli.

„Sme strediskom cestovného ruchu, aby sme zbytočne nerobili paniku, rozposlali sme po všetkých zariadeniach letáčiky, v ktorých sme upozorňovali návštevníkov, čoho by sa mali vyvarovať, prípadne ako postupovať, keď už došlo ku stretu. Občanom i návštevníkom sme rozdávali píšťalky, aby takýmto spôsobom upozornili na seba a napokon požiadali sme ministerstvo životného prostredia aj o povolenku na ochranný odstrel, v čom nám vyhoveli v dvoch prípadoch,“ vyratúva opatrenia Kolodzej, ktorý celý čas zaznamenáva presnú evidenciu nahlásených medvedích návštev.

Denná kontrola i častejší vývoz odpadu

Zvýšenú pozornosť venovali medveďom nielen mestskí policajti, ale aj príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky.

„Vydali sme príkazy pre mestské organizácie na poskytnutie vecného plnenia k zvládnutiu úloh pri mimoriadnej situácii na osadenie horolezeckých karabín a retiazok za účelom jednoduchého uzatvárania kontajnerov, dezinfekciu, dezinsekciu a deratizáciu územia, budov, priestorov, na opravu poškodeného oplotenia a objektov i vykonávanie dennej kontroly kontajnerov, upratanie priestorov, či častejší cyklus vývozu odpadov,“ konkretizoval Jozef Gál, vedúci oddelenia investičnej činnosti, opráv a údržby mesta Vysoké Tatry a ako doplnil: „Celkovo nás tieto opatrenia vyšli na zhruba 15-tisíc eur.“

Dva medvede prišli o život

Čo sa týka odstrelu,mesto žiadalo ministerstvo o presne dvadsiatich medveďov. S možnosťou, že problém s nepoučiteľnými medveďmi je treba riešiť radikálne, aj napriek tomu, že sú chránené, sa zmierila aj Správa Tatranského národného parku.

„Žiaľ, iná cesta tu nie je, ľudský život je nad všetky,“ povedal pre SITA Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP-u.

Ako Majko dodal, strieľanie veľkého počtu jedincov ale neschvaľujú.

Povolenie, ako spomínal Kolodzej, nakoniec Tatranci dostali na odstrel dvoch medveďov.

Na základe udelenej výnimky ich teda lesníci usmrtili. Jeden prišiel o život v Tatranských Matliaroch, druhý neďaleko liečebne v Hornom Smokovci. Za obeť padol 170-kilový samec i 120-kilová samica.

Situáciu tento počet absolútne nevyriešil. Pre Tatrancov bolo aj naďalej vysypávanie smetí adrenalínom, vo večerných hodinách sa domov vracali poväčšine iba v taxíkoch a ráno do práce chodievali s píšťalkami na krku.

Prečítajte si tiež: V Tatrách zastrelili dva medvede. Chcú viac, ale nemôžu Čítajte 

57 staničiek

Mesto sa vrátilo aj k projektu, o ktorý nežiadalo po prvýkrát. Jedinú možnosť ako aspoň kúsok odnaučiť chlpáčov vyjedať kontajnery videli vo vybudovaní staničiek na odpad.

Rezort životného prostredia im vyšiel v ústrety a prostredníctvom Environmentálneho fondu poskytol dotácie vo výške približne jeden a pol milióna eur na zabezpečenie kontajnerových stojísk na komunálny odpad pred medveďom hnedým.

Dokopy 57 staničiek by v meste Vysoké Tatry a v obci Štrba mali pribudnúť do konca roka.

„Nie je riešením žiadať ministerstvo o povolenie na odstrel desiatok medveďov a pritom nemať zabezpečené kontajnery. Musíme predchádzať rizikovým situáciám, ísť cestou prevencie. Preto som podpísal udelenie dotácie pre vznik kontajnerových stojísk v problémových lokalitách,“ vysvetlil v auguste v Tatrách minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Mesto Vysoké Tatry teda vyhlásilo verejné obstarávanie.

Záujem o zákazku prejavili dve firmy, Unistav Prievidza a Steelmont Consturction. Zvíťazila druhá firma. Uzavreli s ňou kúpnu zmluvu.

Námestník Štátnych lesov: Dúfam, že to prinesie ovocie

Ako uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov, za posledné desaťročia sa ale populácia takzvaných kontajnerových medveďov stihla poriadne rozrásť.

„Dúfam, že povinnosť zabezpečiť kontajnery voči medveďom v katastrálnych územiach definovaných v zákone o odpadoch prinesie želané ovocie a medvede už nebudú vodiť svoje mláďatá ku kontajnerom a vrátia sa späť do lesa k tradičným zdrojom obživy,“ povedal Maroš Petrík.

Uvedené opatrenie ale podľa jeho slov početnosť medveďov vo Vysokých Tatrách veľmi nevyrieši.

Zaliezli do brlohov

K utíšeniu situácie v Tatrách prišlo až v posledných dvoch týždňoch. Zariadila to ale sama príroda. Medvede si totiž ustlali vo svojich brlohoch a pobrali sa na zimný spánok.

V posledný novembrový deň o 10.00 h krízový štáb mesta teda mohol mimoriadnu situáciu zrušiť. Staničky na odpad by mali v Tatrách vyrásť najneskôr do konca tohto roka.

Na preverenie prijatých opatrení si ale budú musieť Tatranci počkať.

„Či budú postačovať všetky tieto opatrenia sa dozvieme až na jar, keď medvede opäť vylezú zo svojich brlohov a budú sa zháňať za potravou,“ konštatoval Mokoš na záver.

Prečítajte si tiež: V Tatrách odvolali mimoriadnu situáciu pre medvede Čítajte 

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 037
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 674
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 157
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 288
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 234
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 171
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 017
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 887
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 769
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 858
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 608
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 160
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 833
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 602
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 152
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 778
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


42
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 49
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


73
V strede končiaci starosta Petržalky Ján Hrčka, vľavo jeho nástupkyňa Iveta Jančoková.

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 18
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 769
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 858
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 608
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 160
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 833
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 602
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 152
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 778
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu