VYSOKÉ TATRY. Zbieraním a vyhodnocovaním údajov zo stopovania a fotopascí sa pracovníkom Správy Tatranského národného parku (TANAP) naďalej postupne dopĺňa mozaika poznania rysa ostrovida, našej najväčšej mačkovitej šelmy.
Aj stopy v snehu bývajú v týchto dňoch jedným z mála dôkazov o prítomnosti tohto nenápadného a opatrného druhu v Tatrách.
„Zo stôp možno vyčítať približnú veľkosť rysa, či stopy zanechala samica s mláďatami, koľko mala pri sebe mláďat, tiež to, či rys územím len prechádzal alebo lovil. Systematickým stopovaním sa dajú zistiť trasy, ktorými sa rysy presúvajú, miesta ktoré označujú svojím pachom, kde oddychujú, a kde sa snažia uloviť korisť,“ informoval riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko.
Inštalujú fotopasce
Ak sa podľa jeho slov následne na vhodné miesta, ktoré rysy pravidelne využívajú, inštalujú fotopasce, je ich nasnímanie dosť pravdepodobné.
„Schopnosť rozoznávať a sledovať stopy zvierat patrí medzi základné činnosti, ktoré ovláda každý zoológ a strážca vykonávajúci monitoring veľkých šeliem. Stopovanie je zároveň niečo ako zručnosť, v ktorej je možné neustále sa zdokonaľovať,“ dodal Majko.
Práve súvislá vrstva snehu a vytrvalosť pri stopovaní ponúka zoológom a strážcom možnosť zistiť niečo viac o živote viacerých druhov zvierat v národnom parku, teda aj samotného rysa.
Rys využíva v Tatrách priestor od najnižších polôh v predhorí až po alpínske pásmo, pohybuje sa po zaužívaných trasách.
V Tatrách lovia rysy hlavne srnčiu zver, v menšej miere sa ich korisťou stávajú jelenčatá a kamzíky, informovala v minulosti Správa TANAPu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.