Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
POPRAD. Územný plán zásadným spôsobom vytvára predpoklady na rozvoj a naštartovanie mesta. Rieši kolabujúcu dopravu, reguláciu umiestňovania stavieb i možnosti ďalšieho rozvoja mesta.
Po takmer dvojročnej práci prípravy finišujú. Svoje si povedali aj obyvatelia Popradu.
Po schválení územného plánu bude vypracované úplné znenie grafickej časti, ktoré bude zverejnené v digitálnej podobe.
„Kde si každý obyvateľ bude môcť jednoducho a prehľadne overiť, čo sa v jeho susedstve plánuje respektíve, čo tam môže a čo nemôže byť. Týmto krokom budú môcť aj samotní obyvatelia vo zvýšenej miere prispieť k verejnej kontrole,“ informoval primátor Popradu Jozef Švagerko (KDH).
Tristo podnetov zvonku
Začatie preskúmania územného plánu schválilo mestské zastupiteľstvo v marci 2015.
„Zámerom bolo prehodnotiť stav ÚPN a zapracovať víziu vychádzajúcu z Programu rozvoja mesta na roky 2015-2022,“ uviedol komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda.
Do preskúmania zapojili aj verejnosť, ktorú žiadali o hlásenie podnetov, problémov, ktoré potrebujú riešenia.
„Samospráva tak urobila aj napriek tomu, že jej zákon túto povinnosť neukladá. Verejnosť mohla svoje pripomienky a podnety podávať aj na verejných stretnutiach Hovor s mestom, ktoré mesto zorganizovalo v jednotlivých častiach mesta. Verejnosť túto možnosť privítala a do procesu preskúmania ÚPN prispela takmer 300 podnetmi na riešenie,“ uvádza Galajda.
Prvýkrát od roku 2004
Podľa slov mesta podnety ľudí neostali založené niekde v šuplíku. Boli posúdené.
„Výsledkom preskúmania bola správa, ktorá bola predložená zastupiteľstvu mesta Poprad v novembri 2015. V decembri 2015 následne zastupiteľstvo uložilo prednostovi zabezpečiť obstaranie zmeny a doplnku ÚPN,“ vysvetlil Galajda.
Po spracovaní návrhu zmien a doplnkov samospráva v júni 2016 oznámila prerokovanie návrhu zmeny a doplnku a materiál zverejnila na svoje internetovej stránke a vo vestibule mestského úradu.
„Okrem toho usporiadala po jednotlivých častiach mesta verejné prerokovania, na ktorých zabezpečila výklad spracovateľa. Verejnosť sa tak mohla s predloženým rozsahom zmien podrobne oboznámiť. Verejné prerokovanie zmien a doplnkov ÚPN v takom rozsahu usporiadala aj napriek tomu, že stavebný zákon to nepožaduje, mesto Poprad tak urobilo prvýkrát od roku 2004,“ zdôraznil Galajda.
Našli sa aj kompromisy
V prípade, že sa pripomienky obyvateľov neakceptovali, boli o tom oboznámení. Opätovne ich ale prerokovali.
„Pri niektorých sa našli na týchto rokovaniach kompromisné riešenia, ktoré boli napokon do zmien a doplnkov zapracované,“ uviedol spracovateľ zmeny a doplnku 2016 ÚPN Martin Baloga.
Pripomienky nad rámec rozsahu riešenia zmien a doplnkov boli posunuté na prehodnotenie do najbližšieho procesu zmien a doplnkov.
Prostredníctvom VZN
Nové regulatívy vstúpia do platnosti schválením Zmeny a doplnku 2016 ÚPN mesta Poprad a vyhlásení ich záväznej časti mestského zastupiteľstva mesta Poprad.
Vyhlásenie záväznej časti sa vykonáva prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia (VZN).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.