POPRAD. Priemerne osem nových žien zvykne mesačne kontaktovať poradenské centrum občianskeho združenia Progresfem v Poprade, ktoré poskytuje pomoc týraným ženám v meste a okolí.
„Mávame mesiace, keď ich je viac, a naopak, keď ich je menej. Napríklad v októbri ich bolo päť a ďalších dvadsať prenesených - tak nazývame tie ženy, s ktorými pracujeme v priebehu roka,“ povedala Karin Jureková z Progresfemu.
Ženy sa na centrum obracajú pre násilie a problémy v partnerských vzťahoch.
Jureková pripomenula, že násilie páchané na ženách je jednou z najrozšírenejších foriem násilia a jedným z najčastejšie porušovaných ľudských práv na svete.
Práve na 25. november bol vyhlásený za Medzinárodný deň pre odstránenie násilia páchaného na ženách.
Témy, o ktorých sa v škole nehovorí
Poradenské centrum Progresfem sa od roku 2012 venuje ženám, ktoré zažívajú násilie zo strany partnerov.
Do konca roka realizuje aj pilotný projekt s názvom Ľudské práva pre všetkých – rovnosť bez stereotypov. Jeho cieľom je prostredníctvom prednášok vzdelávať študentov stredných škôl, ale aj pedagogických a nepedagogických pracovníkov a komunít v regióne Kežmarok.
„Projekt je zameraný na scitlivenie verejnosti. Študentom ponúkame základný úvod k problematike násilia, teda témy, ako rozpoznať násilný vzťah, prvé príznaky počas randenia, naučia sa tiež rozpoznávať formy a dynamiku násilia, aby vedeli, kedy ide o násilie a kedy nie, či aký je rozdiel medzi hádkou a konfliktom,“ vysvetlila Jureková.
Podľa jej slov ide o témy, o ktorých sa v škole v rámci vyučovania nehovorí.
„Často sa nám stáva, že mladí nevedia napríklad to, či hádka je už násilie, alebo nie je,“ dodala.
Pedagógovia sa zase naučia ako reagovať a pomôcť v prípade kontaktu so ženou, ktorá zažíva násilie, a akým spôsobom jej pomôcť.
Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.
Zamerajú sa aj na Lendak
Poradenské centrum sa chce v rámci prednášok zamerať aj na obec Lendak.
„Je tam vysoký výskyt násilia a silný tradicionalistický vplyv, ktorý sa pod to podpísal,“ uviedla Jureková.
Centrum v Poprade podľa jej slov navštevujú aj ženy z tejto obce.
„Vydáva nám to istý impulz, stretli sme sa aj s niektorými žiakmi z Lendaku a tí veľmi zle reagovali na niektoré situácie, dokonca až neadekvátne,“ povedala.
Vypískajme násilie
Aj tento rok poradenské centrum organizuje v Poprade verejné podujatie Vypískajme násilie, ktoré sa uskutoční 1. decembra o 17:00 na Námestí sv. Egídia, v blízkosti obchodného centra.
Jeho súčasťou bude aj výstava figurín Umlčaných svedkýň, ktorá je spomienkou na ženy zavraždené manželmi či partnermi.
„Akcia má za cieľ vyviesť ľudí z letargie a z nevšímavosti. Je mementom toho, že spoločnosť, aj štátne či iné orgány, nevenujú dostatočnú pozornosť tomu, že k takýmto vraždám dochádza aj napriek tomu, že máme legislatívu,“ skonštatovala Jureková.
Podujatie je organizované pod záštitou mesta Poprad a s jeho podporou.
Kampaň Vypískajme násilie sa koná v siedmich mestách na Slovensku, okrem Popradu aj v Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Trebišove, Bratislave, Michalovciach a v Martine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.