Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Diskusiu o extrémizme a fašizme otvorili aj v Revúcej

Dozvedieť sa viac mali záujem aj Revúčania.

Večerná diskusia v Revúcej. Ľudí zaujímalo, čo spôsobuje extrémistické správanie v spoločnosti, ale aj rómska problematika.Večerná diskusia v Revúcej. Ľudí zaujímalo, čo spôsobuje extrémistické správanie v spoločnosti, ale aj rómska problematika. (Zdroj: Patrik Struk)

REVÚCA. V utorok 15. novembra sa v Revúcej uskutočnilo pokračovanie diskusií so školákmi i s verejnosťou v podaní členov a hostí občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko.

Hlavnou témou, tak ako aj v predchádzajúcich diskusiách vo Veľkom Krtíši, Dolnom Kubíne a Brezne, bol extrémizmus a fašizmus na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozornosť venovali aj školákom

Diskusiu so školákmi i Revúčanmi viedol novinár Andrej Bán za účasti etnologičky Moniky Vrzgulovej a historika Patrika Dubovského. Osobný príbeh z čias prenasledovania počas druhej svetovej vojny predstavila pani Eva Mosnáková, vedúca Senior klubu.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasnú problematiku extrémizmu prejavujúceho sa na sociálnych sieťach priblížil bloger Ján Benčík a k slovu o súčasnom stave na Slovensku sa dostal aj stand up komik Ján Gordulič, ako aj Monika Podolinská, učiteľka z Muráňskej Dlhej Lúky, ktorá hosťom priblížila a odpovedala na otázky ohľadom rómskej problematiky.

Organizátor podujatia Michal Karako pre MY Gemerské noviny priblížil, že prvá diskusia sa odohrala v Brezne v symbolickom dátume dňa Víťazstva nad fašizmom.

Karako pripomenul, že tieto diskusie sa pokúšajú organizovať v mestách a okresoch, kde v posledných parlamentných voľbách získali extrémisti vysokú podporu.

Podľa Karaku je ich hlavným cieľom otvoriť diskusiu o celospoločenskom probléme extrémizmu, či už otvorenom v podobe politických strán, ale aj o tom skrytom medzi bežným obyvateľstvom.

SkryťVypnúť reklamu

„Chceli by sme na to upozorniť, že je extrémizmus je problém, ktorý je potrebné riešiť. My k tomu chceme prispieť takouto formou diskusií a koncertov, kde sa môžu môžu zapojiť priamo občania mesta a hostia. Tým, že to robíme v ekonomicky slabších regiónoch, chceme vyjadriť podporu ľuďom, ktorým sa žije ťažko,“ povedal Karako s tým, že ako hlavný spúšťač extrémizmu vníma ťažkú ekonomickú situáciu ľudí v niektorých častiach Slovenska.

„Často s tým súvisí aj problémové školstvo a zdravotníctvo. Potom sa ľudia možno skôr uchyľujú k heslovitým riešeniam, ktoré niekto vykrikuje, nielen extrémistické, ale aj rôzne iné. Ako keby si myslel, že dokáže niekto za nich problémy vyriešiť. My sme presvedčení, že to nie je pravda, práve naopak, vedie to k ešte väčšej polarizácii spoločnosti a rozdeleniu ľudí,“ dodal Karako.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem študentov

Počas utorka sa v doobedňajších hodinách uskutočnila diskusia s miestnymi študentmi, ktorú moderoval Andrej Bán. Otázky nielen k extrémizmu mohli študenti posielať počas diskusie aj anonymne prostredníctvom správ cez telefón.

„V Revúcej to boli také dva hlavné okruhy tém, čo máme proti Kotlebovi a jeho chlapcom, veď vystupujú ako slušní ľudia. My pripomíname, že oni v minulosti tak nevystupovali, a že si ich dobre pamätáme z čias, kedy nosili čierne gardistické uniformy a mali všelijaké fašistické prejavy, ktoré si mladí ľudia už nepamätajú a samotní autori výrokov sa od nich zatiaľ nedištancovali,“ uviedol Bán s tým, že ďalšou nosnou témou bolo ťažké spolužitie s Rómami či korupcia vo vysokej sfére politiky.

„Večer býva široká diskusia, kde chodia ľudia rôznych názorov. Ja osobne veľmi oceňujem, ak prídu aj ľudia iných názorov, ako sú tie naše, pretože každá otázka je vítaná, aj tvrdá aj nesúhlasná, pokiaľ to neprekročí hranice verbálneho násilia,“ dodal Bán s tým, že on vidí riešenie narastajúceho počtu extrémistických prejavov na Slovensku v kombinácii lepšieho vzdelávania najmä mladých ľudí a pestovania kritického myslenia v ľuďoch všeobecne.

„Taktiež je dôležité si zvoliť lepších politikov, ktorí nebudú skorumpovaní, pretože podľa mňa je podhubím extrémizmu aj skorumpovanosť,“ skonštatoval Bán.

Osobný príbeh z čias vojny

Eva Mosnáková, narodená ešte v roku 1926, priblížila študentom a hosťom na večernej diskusii jej skúsenosť s dôsledkami včas nezastaveného a neriešeného extrémizmu.

Na vlastnej koži si kvôli židovskému pôvodu počas druhej svetovej vojny prežila prenasledovanie, nenávisť, ale aj hrdinstvo obyčajných ľudí.

„Chcela by som len toľko povedať, že ten extrémizmus ma kostlivca v skrini. Pod koberec sa zamietlo niečo, čo sa práve týka holokaustu, čo nie je doteraz riešené a čo nie je prediskutované. Tlie to tu ako hniloba a zachvacuje už aj tú najmladšiu generáciu,“ vraví Mosnáková, podľa ktorej je dnes medzi ľuďmi veľmi málo informácií o tom, čo presne sa dialo počas druhej svetovej vojny.

„Keď chodím medzi študentov, snažím sa nikdy neodmietnuť rozhovor s nimi, lebo si myslím, že je to veľmi dôležité a treba o tom hovoriť. Ja len môžem dúfať, že zasiahnem časť ich myslenia mojim konkrétnym prípadom. Ich život je však dnes už úplne iný, ako ten, ktorý sme my prežívali počas vojny. Ja len dúfam, že aspoň časťou môjho príbehu ich zaujmeme,“ dodala Mosnáková.

Historici varujú pred opakovaním histórie

Diskusiu obohatili aj komentáre a informácie Moniky Vrzgulovej z ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied, dokumentačného strediska holokaustu a historika Patrika Dubovského z Ústavu pamäti národa.

„Na Slovensku sa neriešia veľké kauzy a ľudia si už zvykli, že sa v novinách, televízii či rádiu objaví ďalšia korupčná aféra a nič sa nestane. Politici, ktorí nám majú slúžiť, priamo pred nami okato kradnú také peniaze, ktoré si nevieme ani predstaviť, a my nič proti tomu nerobíme. Ani my, ale ani tí, ktorí majú dozerať na to, aby sa tu žilo zákonne,“ povedala Vrzgulová.

Ďalším dôvodom nárastu extrémizmu je podľa Vrzgulovej aj to, že sa neriešia tzv. boľačky tejto krajiny, najmä dlhodobo zlá sociálna situácia, zlé vzťahy medzi jednotlivými skupinami ľudí spolu s absolútnym historickým nevedomím.

„So svojím školením a so svojím 20-ročným zaťažením skúmania nielen holokaustu, ale aj jeho príčiny, a tým, ako sa počas druhej svetovej vojny ľudia správali, vidím množstvo paralel medzi tým, čo sa dialo vtedy a čo sa deje dnes. Preto hovorím, že títo extrémisti sú už v parlamente, ale množstvo ďalších extrémistických skupín, o ktorých nemáme ani potuchy alebo len trochu, sú tu tiež. Ak im budeme dávať hlas, dostanú sa k moci a z našej krehkej demokracie sa znovu stane totalitný štát,“ skonštatovala etnologička.

Podľa Dubovského sa doteraz nepodarilo vyhodnotiť príčiny a dôsledky komunistických režimov, a to nielen v Česku a Slovensku, ale ani v ďalších krajinách Európy, čo spôsobuje devastáciu, ktorú treba jasne pomenovať.

„V Ústave pamäti národa sa zaoberáme aj s procesom vyrovnávania sa s totalitami v našich dejinách. Ešte doteraz sme nedokázali ohodnotiť ich negatívny dopad na devastáciu našich myslí a sŕdc celých generácií a ja si myslím, že toto je tá príčina. Nedokázali sme za 27 rokov jasne pomenovať príčiny straty slobody, o čom hovorí aj zákon o pamäti národa, najmä počas fašistického režimu u nás alebo v okolitých krajinách, ktorý zachvátil pol Európy nielen geograficky, ale aj myšlienkovo,” dodal Dubovský.

Extrémizmus

Alice Weidelová a Tino Chrupalla. lídri AfD.

Ide o štvrtú takto klasifikovanú regionálnu pobočku AfD.


TASR
Logo strany AfD.

Kontrarozviedka označila stranu Alternatíva pre Nemecko za preukázateľne pravicovo extrémistickú.


TASR 2

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 027
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 641
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 157
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 288
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 262
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 160
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 004
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 859
  1. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  5. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  6. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  7. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 761
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 848
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 607
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 154
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 910
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 574
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 151
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 742
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


34
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 41
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


63
V strede končiaci starosta Petržalky Ján Hrčka, vľavo jeho nástupkyňa Iveta Jančoková.

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 11
  1. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  5. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  6. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  7. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 761
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 848
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 607
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 154
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 910
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 574
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 151
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 742
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu