SPIŠ. Počas leta navštívili región severného Spiša a Pienin najmä návštevníci zo Slovenska, prekvapil najmä nárast počtu turistov z Izraela či severských krajín. Informovala o tom Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Severný Spiš a Pieniny.
Turistickú sezónu v regióne oficiálne ukončili počas predošlého víkendu pešou turistikou po Ceste minerálnych prameňov.
S celkovou dĺžkou 100 kilometrov spája dvanásť najvýznamnejších minerálnych prameňov v jedenástich obciach.
Minerálne pramene sú liečivé
Podľa Šalátovej nie je možné počas jedného dňa spoznať všetky minerálne pramene celého regiónu, je ich viac ako osemdesiat.
„Dary zeme predstavujú pre náš región nenahraditeľné prírodné bohatstvo. V závere letnej turistickej sezóny preto oboznamuje verejnosť s najznámejšími prameňmi jedinečnou formou. Vytvorili sme unikátnu turistickú značenú trasu, ktorá spája dvanásť prameňov,“ uviedla na margo takzvanej minerálnej cesty.
Pramene vyvierajúce zo zeme severného Spiša a Pienin pôsobia podľa jej slov preukázateľne pozitívne na ľudský organizmus. Využívané sú aj pri liečbe viacerých ochorení.
Ktoré sú najznámejšie?
„K azda najznámejším patrí prameň Andrej, z ktorého sa plní minerálna voda s veľmi vysokým obsahom magnézia, prameň Sulínka s využitím pri liečbe žalúdočných problémov, prameň Smerdžonka, voda, ktorá priaznivo pôsobí pri liečbe kožných chorôb v miestnych kúpeľoch, či pramene vo Vyšných Ružbachoch s blahodarnými účinkom na srdcovo-cievne ochorenia,“ vymenovala výkonná riaditeľka miestnej OOCR.
Pramene sú turistom i návštevníkom prístupné počas celého roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.