OKRES ROŽŇAVA. Michal Terrai z Dobrovoľnej požiarnej ochrany radí, na čo by ste nemali zabudnúť počas vykurovacej sezóny.
Čistenie a kontrola komína je povinnosťou každého občana, a ak to nezvládnete sami, nechajte to na odborníka – kominára!
S príchodom chladného počasia sa začína aj vykurovacie obdobie a s ním aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Počas tohto obdobia hasiči už tradične evidujú zvýšený počet výjazdov k požiarom rodinných domov.
Zimné vykurovacie obdobie je sprevádzané zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov, rovnako od samotných systémov vykurovania, ako aj od ich nesprávnej obsluhy, o čom nás každoročne presvedčuje štatistika požiarovosti.
Čistenie a kontroly
Preto je potrebné aby ste dbali na to, že komín, na ktorý je pripojený spotrebič s celkovým tepelným výkonom do 50 kW musí byť pravidelne čistený a kontrolovaný v nasledovných lehotách:
- raz za 4 mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá
- raz za 6 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky
- raz za 12 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou
Ak je na komín pripojený spotrebič s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW a ide o spotrebič na plyn, kontrola a čistenie komína sa vykonáva raz za 6 mesiacov, a ak ide o spotrebič na tuhé palivo, kontrola a čistenie komína sa vykonáva raz za 2 mesiace.
Pravidelnú kontrolu a čistenie komínového telesa môže vykonávať užívateľ rodinného domu alebo inej stavby len vyhovujúcimi nástrojmi, prístrojmi a zariadeniam alebo ju môže vykonávať prostredníctvom osoby odborne spôsobilej, kominár alebo revízny technik komínov.
Medzi najčastejšie závady v tejto oblasti patrí:
- nedodržanie bezpečnej vzdialenosti 1 m od telesa komína
- neomietnutý komín, špáry v komíne
- nesprávne vykonaný prestup dymovodu horľavou stenou
- nedodržanie bezpečnej vzdialenosti od vykurovacieho telesa
Kto nesie zodpovednosť
Používanie komínov, u ktorých boli zistené nedostatky, je zakázané. Za nezávadný stav komínov nesie zodpovednosť správca alebo majiteľ objektu, nie kominár.
Pamätajte, že skontrolovaný a dobre vyčistený a nastavený tepelný spotrebič prináša nielen spoľahlivejšiu prevádzku a požadovaný výkon, ale aj významnú úsporu paliva.
V obciach kontrolu komínov v zmysle zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov v zmysle vykonávajú (periodicita raz za 5 rokov) a zabezpečujú kontrolne skupiny = dobrovoľní hasiči Dobrovoľných hasičských zborov obcí (DHZO).
Všetci členovia kontrolných skupín túto činnosť vykonávajú na základe poverenia starostom obce. Každý vlastník alebo užívateľ nehnuteľnosti je povinný umožniť kontrolnej skupine protipožiarnu prehliadku svojej nehnuteľnosti s výnimkou obytných priestorov.
Pri prehliadkach sa kontroluje predovšetkým suterén domu, pivnice, povaly, garáže a ďalšie priestory s rizikom vzniku požiaru.
Prehliadky slúžia predovšetkým prevencii proti vzniku požiarov a ich účelom je upozorniť majiteľov na možné riziká vzniku požiarov.
Autor: Mgr. Michal Terrai
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.