POPRAD. Turistickú sezónu na severnom Spiši a v Pieninách ukončia počas víkendu spoznávaním turistickej trasy Cesta minerálnych prameňov a ochutnávkou prírodného bohatstva regiónu v podobe minerálnych vôd.
„Náš región je bohatý na množstvo minerálnych prameňov, ktoré majú priaznivé účinky na rôzne časti ľudského organizmu, sú veľmi prospešné pre liečenie viacerých chorôb. Samotný projekt cesty poukazuje na toto jedinečné prírodné bohatstvo a zároveň tvorí aj jeden z pilierov cestovného ruchu,“ povedal vedúci podujatia Martin Šalata.
Cesta s celkovou dĺžkou 100 kilometrov spája dvanásť najvýznamnejších minerálnych prameňov v jedenástich obciach. Turisti v sobotu navštívia a ochutnajú dva z nich, a to prameň sv. Jána Krstiteľa na hore Zvir v Litmanovej a prameň Ščava v Hraničnom (okres Stará Ľubovňa).
V sobotu len 20 km
Turistov čaká podľa Šalatu v sobotu menej náročná trasa dlhá 20 kilometrov, zdolať by ju mali za päť hodín a štyridsať minút, pričom začiatok je naplánovaný na 7:30.
„Začneme na známom pútnickom mieste, a to na hore Zvir pri obci Litmanová, kde sa nachádza prameň sv. Jána Krstiteľa. Tam zaznie aj krátky príhovor duchovného správcu, turisti sa dozvedia o histórii pútnického miesta,“ vysvetlil.
Následne sa podľa jeho slov všetci spoločne vyberú nenáročnou trasou na najvyšší vrh Ľubovnianskej vrchoviny Eliášovku s nadmorskou výškou 1 023 metrov, kde sa nachádza aj nová vyhliadková veža.
Miesto ponúka výhľad na Tatry, Pieniny i Levočské vrchy.
Kuriérske chodníčky
Cesta je zaujímavá aj tým, že jej určité úseky prechádzajú aj slovensko-poľskými kuriérskymi chodníčkami.
„Kuriérske chodníčky mapujú trasu, po ktorej boli prevádzaní poľskí Židia počas druhej svetovej vojny cez Slovensko do Maďarska a následne do Rumunska či Francúzska. Počas druhej svetovej vojny miestni či už zo Starej Ľubovne, či z obcí Jarabina a Mníšek, pomáhali poľským občanom prechádzať touto trasou cez slovensko-poľskú hranicu,“ priblížil Šalata históriu kuriérskych chodníčkov, ktoré sa tento rok podarilo oživiť vďaka slovensko-poľskému projektu.
Z Eliášovky bude nasledovať nenáročný zostup do malebnej obce Hraničné, kde sa uskutoční prehliadka národnej kultúrnej pamiatky, dreveného Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie.
„Odtiaľ sa bude pokračovať k ďalšiemu minerálnemu prameňu Šťava, následne na sedlo Doštená, ďalej po hrebeni na významný Oslí vrch, ktorý je známy každoročnou púťou rodín,“ doplnil vedúci turistickej akcie.
Trasa povedia aj okolo Ľubovnianskeho hradu, turistické potulky v sobotu ukončia v Starej Ľubovni.
Príde z južného Slovenska
Záujem o túru prejavili podľa Šalatu nielen ľudia z regiónu.
„Prihlásil sa nám napríklad pán z južného Slovenska, ktorý si pre túto akciu zobral dovolenku, pretože ho táto turistická trasa zaujala,“ uviedol.
Podľa neho je túra vhodná pre všetky kategórie, nepôjde len o pešiu turistiku, ale aj oddych a načerpanie nových informácií. Uskutočniť by sa mala za každého počasia.
„Mierne sneženie by nám nemalo znepríjemniť cestu. Ak by však boli podmienky veľmi zlé, trasu vieme skrátiť. Napokon, neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista,“ dodal s úsmevom Šalata.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.