POPRAD. Aj výsledky zatiaľ posledných kontrol vodných tokov na území Správy Tatranského národného parku (TANAP) potvrdzujú výskyt vydry riečnej na takmer všetkých významnejších vodných tokoch.
Takéto výsledky sú podľa riaditeľa Správy TANAPu Pavla Majka potešujúce, keďže počet vydry riečnej je priamo závislý od stavu a kvality vodného prostredia.
„Vydra riečna patrí bezpochyby medzi indikátorov prírodnej zachovalosti vodných tokov. Jej prítomnosť na zamrznutom vodnom toku prezradia hlavne jej stopy alebo trus, ktorý je väčšinou riedky a tmavo sfarbený,“ informoval
Ohrozuje ju regulácia tokov
Vydra riečna je životu vo vodnom prostredí dokonale prispôsobená. Ako uviedol Majko, jej potravu v tatranských podmienkach, počas zimných mesiacov, tvoria prevažne pstruhy, hlaváče a zimujúce skokany.
Vydru ohrozujú podľa pracovníkov Správy TANAPu zásahy do vodných tokov, regulácia brehov, výstavba malých vodných elektrární, nezabezpečené objekty s chovom rýb, ale aj kolízie s autami. Viackrát boli podľa ochranárov ich stopy nájdené aj mimo vodných tokov, napríklad aj v pásme lesa.
„Vydry tiež sporadicky navštevujú tatranské plesá. Za potravou pravidelne prichádzajú zo Studeného potoka do plieska Maras na Zverovke v Západných Tatrách, ktoré je významným liahniskom skokanov hnedých,“ informovala v minulosti Správa TANAPu.
Autor: Jos Vroegrijk
Majú prehľad o živočíšnych druhoch
Účelom pravidelných kontrol vodných tokov, ktoré vykonávajú terénni pracovníci Správy TANAPu, je aktuálne posúdenie ich stavu, zisťovanie nepovolených zásahov do vodných tokov a brehových porastov a monitoring fauny.
„O kvalite vodného toku veľa napovie aj výskyt a počet živočíšnych druhov, ktoré sú na vodné toky spôsobom života naviazané, okrem vydry, je to napríklad vodnár potočný, rybárik riečny alebo bocian čierny,“ uviedol riaditeľ Správy TANAPu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.