BETLIAR. V rámci odovzdávania cien, ktoré organizovala múzejná nadácia A szikla alapítvány koncom októbra v Budapešti, získala ocenenie in memoriam grófka Ilona Andrássyová. Cieľom nadácie je výskum a spoznávanie dejín Nemocnice v skalách (Sziklakórház), informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM - Múzea Betliar Judita Krajčiová.
"V rámci výskumu sa nadácia snaží spoznávať a oceniť prácu tých hrdinov, ktorí v ťažkých časoch volili ľudskosť pri záchrane a liečení druhých," uviedla Krajčiová.
Ako vysvetlila, nadácia oceňuje aj tých, ktorí sa zaslúžili o záchranu spomínanej nemocnice.
"Tohto roku bola medzi ocenenými aj grófka Ilona Andrássyová (1917-1990) in memoriam. Cenu prevzal Július Barczi, riaditeľ SNM - Múzea Betliar a finančný dar, ktorý bol súčasťou tohto ocenenia, poputuje do Základnej školy v Betliari," priblížila Krajčiová.
Odišli počas vojny
Poslední Andrássyovci podľa Krajčiovej museli Betliar opustiť v auguste 1944 pred vypuknutím SNP. Emigrovali do Lichtenštajnska, k Emanuelovej sestre princeznej Marizzi von und zu Lichtenstein.
Iba Ilona, narodená 12. februára 1917, zostala žiť v Maďarsku, v Budapešti, kde už počas druhej svetovej vojny po ukončení ošetrovateľského a chirurgického kurzu dobrovoľníkov Maďarského Červeného kríža pracovala ako hlavná sestra vo vojenskej Nemocnici v skalách.
"Po druhej svetovej vojne Ilona Andrássyová naďalej zostáva žiť v Maďarsku, kde sa pre svoj pôvod stala terčom krivých obvinení a prenasledovania predstaviteľmi komunistického režimu. V 50. rokoch ju vysídlili do pracovného tábora na Hortobágy a neskôr, v 60. rokoch bola dokonca na päť rokov uväznená za protištátnu činnosť, ktorá spočívala iba v pomoci režimu nevyhovujúcim ľudom," priblížila Krajčiová.
Ako ďalej priblížila, grófka získala pas až v roku 1971, potom viackrát navštívila aj Betliar, miesto, kde prežila pekné detstvo a mladosť.
"Vždy si však kúpila vstupenku a spolu so skupinou prechádzala kaštieľom, či Krásnou Hôrkou, počúvajúc komunistami diktované nepravdy o jej rodine. Mnohí Ilonini známi sa o jej aristokratickom pôvode dozvedeli až po jej smrti. Zomrela bezdetná 12.6.1990 a podľa jej poslednej vôle ju pochovali v rodinnej hrobke Andrássyovcov na hrade Krásna Hôrka," dodala Krajčiová.
Ilona Andrássyová patrila medzi významné osobnosti 20. storočia bojujúce proti totalitným režimom.
V piatok 2. decembra na budove kaštieľa v Betliari odhalia pamätnú tabuľu pri príležitosti 100. výročia jej narodenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.