SPIŠSKÉ PODHRADIE. Vyše storočnú tradíciu dobrovoľného hasičstva v meste pod Spišským hradom udržiavajú členovia zboru starostlivosťou o najmenších.
Jeden z najstarších dobrovoľných hasičských zborov na Spiši, ktorý pôsobí v Spišskom Podhradí, oslavuje tohto roku 140. výročie svojho založenia.
V súčasnosti má 64 členov, z toho 17 žien.
Aktivity zboru sú bohaté. Okrem cvičení a súťaží sa miestni hasiči stretávajú v máji na sv. Floriána na posedení pri guláši a koncom roka na výročnej schôdzi.
Okrúhle výročie oslávili dobrovoľníci na jeseň festivalom v meste, na ktorom si okrem kultúrneho programu mohli návštevníci pozrieť hasičskú techniku či ukážky zásahu dobrovoľných a profesionálnych hasičov.
Výchova mladých
Miestni dobrovoľní hasiči sa snažia vychovávať svojich nástupcov. „S deťmi pracujeme už na školách. V dorasteneckom veku, kedy žiaci odchádzajú na stredné školy do iných miest, sa počet záujemcov zníži. Nastane čas, keď si z niekoľkých záujmov vyberajú, ktorému dajú prednosť.
Ak vydržia a rozhodnú sa zostať, stávajú sa našimi kvalitnými členmi,“ hovorí predseda dobrovoľného hasičského zboru Ján Galarovič.
Každoročné vyvrcholenie športovej činnosti je októbrová súťaž mladých hasičov o Pohár primátora mesta, ktorej sa zúčastňujú nielen družstvá zo Slovenska, ale aj z Čiech. Mládež mala aj tentoraz príležitosť ukázať tímovú hru a kvalitu prípravy, ktorá nakoniec rozhodla o rozdelení stupňov víťazov.
V 6. ročníku obsadilo prvú priečku v kategórii chlapcov púchovské družstvo. Spomedzi dievčat sa najviac darilo mladým hasičkám z Danišoviec, ktoré si za najnižší dosiahnutý čas nakoniec odniesli aj Putovný pohár primátora.
Domáci mladí hasiči vo svojej kategórii obsadili tretiu priečku.
Podradzka 60-tka
S touto súťažou je spojený aj beh jednotlivcov na 60 m cez prekážky Podradzka 60-tka, ktorý je zároveň finálové kolo Slovenskej ligy.
Podhradčania sú jeden zo zborov, ktoré obnovujú tradíciu zaniknutú v 90. rokoch minulého storočia na Slovensku. Medzi mladými si postupne získava popularitu.
Na tohtoročnom 4. ročníku sa očakávala vyše stovka mladých hasičov zo Slovenska a Čiech. Choroba však mnohým súťažiacim zmarila plány.
Domáci jednotlivci sa umiestnili v strede tabuľky.
„Mám rád športy, ale hasičom zatiaľ nechcem byť,“ povedal domáci 10-ročný Maroš Griger, ktorý v kategórii mladí chlapci skončil na 4. mieste.
Jeho o rok mladšiemu kamarátovi Petrovi Knižkovi sa ušla 11. priečka.
„So svojím výkonom som nebol spokojný, očakával som lepší výsledok. Nedarilo sa mi tak, ako by som si želal. Chcem sa v budúcnosti i naďalej venovať tejto záľube a byť hasičom.“
Pekné výsledky
Mladí hasiči sa v rámci iných súťaží môžu pochváliť veľmi dobrými výsledkami.
„V posledných rokoch na okresných kolách dosahujeme prvé miesta v hre Plameň, v krajských kolách bolo tretie miesto – zatiaľ naše najlepšie umiestnenie. Každý rok sa nám darí zapojiť do súťaží aj zmiešané družstvo dorastencov. Vo svojej kategórii súťažia aj muži, ktorí v okrsku patria medzi najlepších,“ dodáva predseda.
Tento rok sa dobrovoľným hasičom podarilo prvýkrát po 40 rokoch zostaviť družstvo žien, ktoré v rámci okrsku skončili na prvom mieste a v okrese obsadilo druhú priečku.
Z histórie zboru
Dejiny dobrovoľného hasičstva v Spišskom Podhradí sú súčasť dejín mesta pod hradom. V Spišskom Podhradí po premene na mesto so zriadeným magistrátom sa začína organizovať hasičstvo v dobrovoľnom spolku.
Prípravný výbor, ktorému predsedal Aurel Fest, zorganizoval stretnutie obyvateľov z radov remeselníkov, robotníkov a inteligencie. Do hasičského spolku sa prihlásilo okolo 250 osôb.
Vyhotovili si pečiatky s mestským erbom a maďarským kruhopisom v znení: Spišsko – podhradský dobrovoľný hasičský spolok. Na valnom zhromaždení v septembri 1876 boli jednomyseľne prijaté vypracované stanovy.
Za dočasného predsedu bol zvolený Aurel Fest. Stanovy schválil minister vnútra v októbri 1876, čím bol spolok právne založený.
Mesto malo k založeniu hasičského spolku vrelý vzťah. Mestská rada odhlasovala v roku 1876 pre hasičský spolok podporu 500 florénov, ale minister vnútra nedal súhlas k ich vyplateniu.
Počet ľudí v zbore sa počas svojej existencie menil. V roku 1892 bol počet členov 63, pri 100 výročí sa dobrovoľne venovalo hasičstvu 54 mužov a 10 žien.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.