Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie.
ŠTRBA. Prechádzať sa s výhľadom na Tatry a pod nohami mať zaniknutú osadu. Už tri roky neďaleko obce Štrba v okrese Poprad odkrývajú archeológovia bohatstvá, ktoré v sebe ukrýva tajomný Šoldov. V budúcnosti by z tejto lokality mohol vzniknúť archeologický park.
Zaniknutá osada opäť po roku výskumu vydala svoje tajomstvá. Prekvapení nebolo málo. Pozostatky kostola, ľudské kostry, ktoré sa svojou nadmernou veľkosťou líšia od priemerných ľudských.
Stredoveká osada Šoldov sa nachádza pod cestou Štrba-Važec. Túto lokalitu objavil už v päťdesiatych rokoch akademický maliar Alfréd Piffl.
Pri minulých vykopávkach všetkých prekvapili zvyšky cirkevnej architektúry, kamenný kríž, a tiež približne dvojmetrové ľudské kostry. Odvtedy sa v regióne hovorilo, že v zaniknutej osade Šoldov žili obri a medzi Štrbanmi sa zvykne žartovať, že ak je niekto vysoký, určite je „Šoldovan“.
Archeológovia však pri výkopoch túto fámu vyvrátili.
„Je pravda, že niektoré kostry boli väčšie, ale je to spôsobené tým, že tlak hliny pôsobí na tú kostru, tá sa roztiahne. Keď antropológ poskladá tú kostru do polohy akú ma mať, tak 220 centimetrov je v skutočnosti možno 190 centimetrov. Bol to väčší jedinec, ale určite nemal až 220, ako sa prezentovalo,“ objasnil Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Pre starostu Štrby je výskum srdcovou záležitosťou
Výskum tejto lokality trvá už tri roky. A stále prináša nové zistenia.
„Mám vzťah k histórii, vážim si svoje dedičstvo. Od detstva je pre nás Štrbanov Šoldov dôležitý, som veľmi rád, že už tri roky môžeme skúmať to, čo nám Šoldov zanechal. Ešte je dosť vecí, ktoré treba odkryť,“ povedal starosta obce Štrba Michal Sýkora (nez.).
Ako priznal, práve tento výskum je pre neho akousi srdcovkou.
Záhadná studňa, zvyšky domu, falošné mince
Aj v tomto roku lokalita svojimi objavmi prekvapila. Archeológom sa podarilo odkryť pivničnú časť niekdajšieho zrubového príbytku zo stredoveku, zlomky drevených konštrukcií, keramiku či zrniečka, vďaka ktorým vedia posúdiť, aké tu boli klimatické podmienky a čo sa pestovalo.
Zaujímavým objavom je aj stará, štyri metre hlboká studňa. Lákavá je okrem iného aj legendou, ktorá sa s ňou spája. Údajne pri zániku obce do nej vhodili kňaza aj s kostolnými zvonmi.
Aj keď sa archeológovia bez pochýb a strachu do studne vrhli, zbytočne.
„Okrem kostry kravy a mincí sme tam nič nenašli,“ povedal Soják.
Tohtoročný objav obohatilo aj o vyše 20 až 30 mincí. „Čo je zaujímavé, väčšina z nich je falošných,“ povedal Soják.
Prekvapil aj kamenný nástroj, ktorý vyrobila ruka neandertálca.
Chcú archeologický park
Krásu zaniknutej osady si nenechal ujsť ani Juraj Jánošík. Zanechal tam odtlačky svojej ruky a nohy a legenda hovorí, že niekde v tomto mieste zakopal aj svoj poklad. Ten ale zatiaľ nikto nenašiel.
Do budúcnosti majú v Štrbe s lokalitou veľké plány, chceli by ju premeniť na archeologický park a prepojiť ho s neďalekým odpočívadlom.
Vo výskume budú aj naďalej pokračovať.
Pri prehľadávaní archeológovia zanechali posolstvo aj ďalším generáciám.
„Odkaz vo fľaši, do ktorej sme vložili aj dvojeurovú pamätnú mincu s portrétom Ľudovíta Štúra, zamurovali sme ju pod prahom vchodu do veže kostola. Možno raz bude informovať generácie o tom, čo sa tu v tom Šoldove dialo,“ uzavrel Soják.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.