BRZOTÍN/DRIENOVEC. Ornitológovia zo Správy Národného parku (NP) Slovenský kras sa už dlhé roky venujú výskumu a odchytu vtákov v národnom parku. Ideálnou lokalitou pre túto prácu sa im stala tzv. drienovská mokraď približne dva kilometre západne od obce Drienovec.
Pomocou metódy odchytu do nárazových sietí každého jedinca označia ornitologickými krúžkami.
Vtákom dávajú identitu
Milan Olekšák, ornitológ z Odboru chránených častí prírody NP Slovenský kras, pre MY Gemerské noviny na mieste odchytu priblížil časť z ich ornitologickej činnosti.
Po tom, ako sa vtáky zachytia do spolu 400 metrov rozmiestnených sietí na odchyt, ich odborný pracovník dočasne uskladní v ornitologických vreckách. Lokalitu drienovskej mokrade si nevybrali náhodou.
Podľa slov Olekšáka je práve táto lokalita pestrá na biotopy ako dubový les, xeroter, polia, močiare či jazierka.
Olekšák vysvetľuje, že po príchode do tábora sa odchyteným jedincom nasadí na behák tzv. ornitologický krúžok s kódom krúžkovacej centrály, v tomto prípade kódom Slovakia, spolu s nezameniteľným kódom, čo je niečo podobné ako rodné číslo u človeka.
„S týmto krúžkom budú odteraz žiť svoj ďalší život a my ich na základe toho budeme ďalej sledovať. Okrem kódu zapisujeme vedecký názov a taktiež aj pohlavie. Všetky takéto označené vtáky sa potom vypúšťajú do voľnej prírody,“ hovorí Olekšák.
Podľa Olekšáka ide napriek prvotnému zdaniu o dosť náročnú a dôležitú prácu, kde sa kladie veľký dôraz na odbornú spôsobilosť pracovníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.