SPIŠSKÉ PODHRADIE. Detský folklórny súbor Dreveník v Spišskom Podhradí (okres Levoča) vznikol pred 25 rokmi. Iniciátorka tejto myšlienky bola učiteľka Božena Švábová, ktorá pochádza z rodiny, kde sa folklór spontánne pestoval.
V mladosti tancovala vo folklórnych súboroch PUĽS a Torysa. Svoje skúsenosti k folklóru sa rozhodla odovzdávať najmladšej generácii.
„Na základnej škole som sa venovala krúžkom s týmto zameraním, keď som dostala ponuku založiť detský folklórny súbor, ktorý by zviditeľnil Spišské Podhradie a malebné dedinky pod Spišským hradom. Naše teleso tak vzniklo z nadšenia a spontánnosti. Prvýkrát sme vystúpili v roku 1991 s vianočnými zvykmi a tradíciami,“ spomína vedúca DFS Dreveník Švábová.
Dedičstvo starých rodičov
Od svojho vzniku pôsobil súbor pri Mestskom úrade v Spišskom Podhradí, dnes ho zastrešuje miestna základná umelecká škola. Zo začiatku navštevovali súbor dievčatá druhého stupňa základnej školy. Postupne začali chodiť aj menšie deti.
Za štvrťstoročie sa počet dievčat a chlapcov pohyboval od 15 do 35.
Dlhoročná pedagogička je presvedčená, že ako národ inklinujeme k dedičstvu našich starých rodičov.
„Ako spoločnosť robíme chybu, že deťom našu ľudovú kultúru nepribližujeme hravo, zážitkovo. Žiaci sa po bližšom spoznaní tradičných piesní, tancov a hudby dokážu rýchlo nadchnúť. Snažím sa začínať tým, čo je im blízke a čomu rozumejú. Postupne malí členovia zvládajú náročnejšie prvky. Náš súbor je založený na hravosti, riekankách, vyčítankách, ľudovej hre spojenej s pohybom a dialógom, či bez hovoreného slova. Na piesňach, ktoré sú vhodné pre túto vekovú kategóriu. Veľmi milo pôsobia kalendárne zvyky a tradície, ktoré desať až štrnásťročné deti pekne zvládnu.“
Účinkovanie doma aj v zahraničí
V repertoári súboru sú zozbierané a spracúvané zvykoslovné skvosty dedinského ľudu žijúceho pod Spišským hradom. V dramatických pásmach, napríklad Harenčaru, harenčaru, poc dnu alebo V Podradzu na mosce straší, boli prostredníctvom detského prejavu zobrazované jednotlivé činnosti alebo vlastnosti spôsobu života v minulosti.
Dreveník sa v prvom rade zúčastňuje rôznych kultúrnych a spoločenských udalostí v rámci svojho regiónu. Každoročne účinkuje na Spišských folklórnych slávnostiach na Spišskom salaši neďaleko Spišského Podhradia.
Nezabudnuteľné zážitky boli nahrávanie relácie Vandrovali hudci v rozhlasovom štúdiu v Košiciach s autentickým pásmom Idze šmer s kudzeľu zhruba pred 15 rokmi a reprezentácia folklóru v Nemecku pri príležitosti stretnutia partnerských miest.
Prvoradý záujem rodičov
Za roky svojho účinkovania sa v detskom kolektíve vystriedalo už niekoľko generácií.
Dnes sú to rodičia, ktorí prichádzajú so svojimi deťmi a majú záujem o to, aby sa hravou formou ďalej odovzdávali ľudová slovesnosť a kalendárne zvyky a tradície spišského regiónu tým najmenším.
„V súčasnosti máme v súbore 30 žiakov od troch do štrnástich rokov, čo ma veľmi teší. Pôsobia v ňom nielen miestne deti, ale aj z okolitých obcí Nemešany, Jablonov, Bijacovce, Studenec a Korytné. Musím podotknúť, že bez záujmu rodičov by naše teleso dodnes nevydržalo. Patrí im za to moje poďakovanie,“ hovorí vedúca súboru.
Vďaka ochotníckemu zapáleniu milovníkov detského folklóru Dreveník je detský spontánny prejav sprostredkovaný aj v súčasnosti a poteší každého, kto má rád tajomstvo a neoceniteľné bohatstvo Spiša.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.