SPIŠSKÉ PODHRADIE. Výstava Hard Drives prezentuje aktuálne vizuálne dielo rodáka z mesta pod Spišským hradom, výtvarníka Matúša Lányiho. V Spišskom Podhradí otvorili výstavu v priestoroch synagógy.
Pozostáva z desiatok tisícov lupeňov a listov kvetov a rastlín, aplikovaných na veľkoformátových plátnach.
„Autor sa zaoberá dvoma teóriami o smerovaní biologického vývoja života a jeho „cieľa”. Reaguje opäť na neodarwinovskú interpretáciu o neriadenom toku života ako toku genetických informácií bez vyššieho zmyslu a poznania a teóriu „celopohybu”, ktorá akcentuje neustálu premenu prítomnosti, nedeliteľnosť celku a riziko koncepčnej fragmentácie,“ vysvetľuje Barbora Ilečková z Mestského kultúrneho strediska v Spišskom Podhradí, ktoré podporilo vznik výstavy.
Digitálny jazyk
Lányi používa podľa Ilečkovej digitálny jazyk, pričom metaforickým výrazovým prostriedkom sa mu stáva materiál s obsahom genetickej informácie, teda živé lupene kvetov či listy rastlín a stromov.
„Tento materiál je nosič informácie o vlastnom živote, DNA. Rastlinný materiál je vyňatý zo svojho primárneho prostredia a prenesený na plátno, ktoré tak plní funkciu dátového disku uchovávajúceho genetické informácie. Lupene a listy sú radené lineárne, postupne, tak ako sú nadobúdané a vytvárajú fragmentované jednotky vizuálne pripomínajúce proces počítačovej defragmentácie disku, teda akéhosi usporadúvania dát riadeného „vyššou” kontrolou.“
Autor ponecháva diváka pred rozmernými displejmi premietajúcimi neustály tok informácií s pocitom potreby ich dešifrovania, ale aj s rozporom o interpretácii poznania „cieľa”.
Výstava potrvá do 11. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.