SLOVENSKÝ RAJ. Po štyroch desiatkach rokov je pre milovníkov prírody v Slovenskom raji opäť otvorená roklina Kyseľ. Spodná časť rokliny bola po ničivom požiari v júli 1976 uzavretá.
Tiesňavu Kyseľ môžu návštevníci spoznať na novootvorenom náučnom chodníku Kyseľ – Ferrata Horskej záchrannej služby.
Nánosy sutín a dreva, ktoré sa do tiesňavy zosunuli z okolitých svahov síce zmenili jej pôvodnú tvár, ale zároveň vytvorili nové neopakovateľné scenérie a unikátny svet divočiny.
Perla Slovenského raja
Na rozdiel od iných roklín v Slovenskom raji je úsek od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad obrovským vodopádom sprístupnený formou ferraty, teda zabezpečenej cesty vybavenej istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami.
Minister životného prostredia László Sólymos, ktorý sa otvorenia zúčastnil, sa stotožnil s prirovnaním, že najkrajšia perla Slovenského raja sa bude znovu ligotať.
„Je to výsledok dlhodobej práce ochranárov a všetkých zainteresovaných. Vidieť za štyri desaťročia nedotknutú prírodu je obrovským zážitkom nielen pre ochranárov a vyznávačov turistiky, ale aj pre všetkých ľudí, ktorí si idú do prírody oddýchnuť, načerpať silu a vidieť túto krásu. Som veľmi rád, že sa túto jedinečnú časť Slovenského raja podarilo sprístupniť verejnosti zaujímavým spôsobom, akým je tento turisticky náročný chodník. Slovensko má nádhernú prírodu a ktorú práve takýmto lákavým spôsobom vie ukázať nielen našincom ale aj zahraničným návštevníkom," povedal minister životného prostredia.
Minister dopravy Roman Brecely podotkol, že je to obrovská príležitosť pre túto lokalitu, pretože môže priniesť zamestnanosť. Dôležitá je podľa jeho slov zodpovedná propagácia nádherných kútov Slovenska.
Kiska: Raj je moja srdcovka
Počas štvrtka sa do znovuotvorenej rokliny vybral nielen minister Brecely, ale aj prezident Andrej Kiska.
"Slovenský raj je moja srdcovka a je jednou z najkrajších oblastí Slovenska. Ako dieťa som sem často chodieval a bol som v Kyseli ešte aj pred požiarom," uviedol Kiska.
Hoci si na túto turistickú cestu veľmi nespomína, je rád, že sa roklina po 40 rokoch opäť sprístupňuje verejnosti.
Náročná príprava
„Tvár rokliny Kyseľ je oproti pôvodnému stavu zmenená. Niektoré vodopády vyzerajú úplne inak alebo zanikli. Na strane druhej ponúkajú pre návštevníkov pohľady, ktoré v ostatných ôsmich sprístupnených roklinách národného parku nenájdete. Pri otvorení Kyseľa sme sa snažili zachovať jedinečný fenomén. Ide o nový koncept prístupu ekologického turizmu, kde v limitovanej forme chceme ukázať najkrajšie miesta bez toho, aby došlo k ich poškodeniu. Preto sme pristúpili k forme ferraty,“ vysvetlil riaditeľ Správy národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.
Riaditeľ Oblastného strediska HZS Slovenský raj Ivan Krajčír potvrdil, že Kyseľ nepatrí medzi bežne sprístupnené rokliny.
„Bol to náročný projekt a preto sa ho zhostila Horská záchranná služba. Naši záchranári vo svojom voľnom čase odpracovali 1 500 hodín v náročných podmienkach, počas ktorých namontovali 420 stúpačiek, 150 kotiev a 380 metrov lana.“
Potrebný ferratový set
Požiar v tiesňave Kyseľ vypukol 17. júla 1976 požiar a zničil viac ako 30 hektárov lesa. Do rokliny bol prísny zákaz vstupu.
Dlhoročný horský záchranár Karol Dzurik, ktorý sa podieľal na sprístupnený rokliny, zaspomínal na tento deň.
„Ako pracovník HZS som mal práve službu, keď vznikol požiar. Privolaní hasiči konštatovali, že terén je neprístupný a hasenie bude náročné. Požiar trval skoro mesiac. Pre bezpečnosť sa uzavreli chodníky a prístupové cesty. Bolo to nielen mne, ale aj ďalším záchranárom a turistom nesmierne ľúto. Uvedomovali sme si, že roklina nebude dlhé roky sprístupnená. Som rád, že sa podarilo zjednotiť ochotných ľudí a vstup do rokliny je opäť možný.“
Náučný chodník Kyseľ - Ferrata Horskej záchrannej služby vybudovali Horská záchranná služba a Správa NP Slovenský raj.
Celkové náklady predstavovali 65-tisíc eur.
Z dôvodov ochrany prírody je ferrata otvorená v období od 15. júna do 31. októbra. Povinnou výbavou návštevníka je ferratový set.
Prechod roklinou je možný len v jednom smere zdola nahor.
Doteraz bola časť Kyseľa sprístupnená náhradnou trasou, ktorá vedie od mostíka nad Obrovským vodopádom po rázcestie na Malom a Veľkom Kyseli.
Ochrancom sa to nepáči
S otvorením ferraty však nesúhlasí Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Slovenský raj z dôvodu ohrozenia viacerých druhov nielen vzácnych živočíchov.
"Nesprístupnená časť rezervácie je vyhľadávaným miestom pre zimný spánok medveďa hnedého a na skalné bralá sa vrátil hniezdiť, ešte prednedávnom na území Slovenska vyhubený, sokol sťahovavý," vysvetlil predseda SZOPK Slovenský raj Bedřich Hájek.
Doplnil, že otvorenie ferraty bude sprevádzané hlukom, ktorý bude zvieratá vyrušovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.