LEVOČA. Skupina odborníkov začala postupne pracovať na monografii mesta Levoča, ktorá by mala zmapovať jeho historický vývoj.
„Každé mesto si zaslúži mať nejakú komplexne ucelenú monografiu, a tá, ktorá vyšla o Levoči, je zo 70. rokov 20. storočia. Za tie roky už historické a archeologické výskumy pokročili, čiže je v niektorých veciach neaktuálna. Poznačená však bola tiež ideologicky, duchom komunizmu,“ povedal Kamil Tomčofčík z oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta na Mestskom úrade v Levoči.
Mesto preto oslovilo historika Ivana Chalupeckého, ktorý vypracuje monografiu spolu s autorským kolektívom.
Dejiny určite do roku 1848
Samospráva avizovala prípravu monografie ešte v minulom roku, zatiaľ sa však nevie, kedy bude vydaná.
Ako ďalej informoval Tomčofčík, debaty sa vedú aj o tom, či pôjde o jeden alebo viac zväzkov.
Podľa predbežných plánov by mala predovšetkým mapovať dejiny do roku 1848, pričom by táto história mala byť rozdelená na stredovek a novovek.
„Autori riešia aj to, či dejiny mesta ukončia rokom 1989 alebo pôjdu do súčasnosti. Vo všeobecnosti platí, že pre mestá, ako je Levoča, je monografia veľmi zaujímavá, môže priniesť informácie aj o nových výskumoch a objavoch. Podľa mňa však ľudí, ktorí žijú v danom meste, tiež zaujíma novodobá história, pretože sa tam ešte môžu nájsť buď oni alebo tam môžu nájsť aj svojich rodičov či starých rodičov,“ uviedol.
Podľa jeho slov sa tiež hovorilo aj o zväzku, ktorý by sa venoval osobnostiam Levoče či popísal kultúrne a historické pamiatky.
„Za každou jednou kultúrnou pamiatkou, ktorých máme v Levoči veľmi veľa, sa skrýva nejaký ten príbeh,“ dodal.
Levoča je mestskou pamiatkovou rezerváciou a práve vďaka svojim pamiatkam patrí na Slovensku medzi najkrajšie historické mestá.
Spokojný s autorom
Levočský primátor Milan Majerský je spokojný, že práce na publikácii zastrešuje Chalupecký, ide podľa neho o zrejme najväčšiu kapacitu, čo sa týka histórie a dejín samotného mesta.
„Niekto by si povedal, že monografia je tu pre tých, ktorí sú tu teraz, ale naopak, je to pre tých, ktorí prídu po nás. Keď tu nezanecháme niečo, čo bude naozaj kvalitne zdokumentované, budeme si možno aj my sami v starobe vyčítať, že sme predsa len mali niečo zdokumentovať a nechať pre ďalšie generácie na pamiatku. Zmapovanie histórie, či už národa, miesta alebo nejakej osobnosti, je veľmi dôležité pre ďalší posun,“ povedal.
Vedeniu mesta sa podarilo získať na vypracovanie monografie o Levoči dotáciu vo výške 13-tisíc eur z Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.