KEŽMAROK. Takmer päťstoročný zvon Campana Maxima z Kežmarku, ktorý je zaraďovaný medzi desať najväčších zvonov na Slovensku, čaká reštaurovanie.
Ako informoval koordinátor projektu Michal Dirga, naplánované je jeho zváranie v Nemecku, konkrétne v meste Nördlingen, kde sa nachádza jediná kvalifikovaná dielňa na zváranie zvonov v Európe.
Zvon, ktorý bol v predošlých dňoch demontovaný z renesančnej zvonice pri Bazilike sv. Kríža, bude reštaurovaný vôbec po prvýkrát.
„Jeho zváranie by sa malo uskutočniť v septembri. Je možné, že sa uvoľní miesto v poradovníku a zvon bude zvarený skôr. No pri takomto veľkom zvone sa môžu práce aj predĺžiť a skomplikovať,“ uviedol Dirga.
Patrí k najstarším
Svojím vekom však tento kežmarský zvon patrí k najstarším zvonom Spiša a celkovo aj Slovenska.
„Podľa nápisu umiestneného na zvone vieme, že zvon pochádza z roku 1525. Je nesignovaný, takže nevieme, kto ho ulial. Isté je, že zvonica sa začala stavať až vtedy, keď už bol zvon odliaty,“ uviedol Dirga.
Jeho latinský názov Campana Maxima v preklade znamená Najväčší zvon.
„Na južnej strane je na ňom vyobrazený erb mesta Kežmarok a reliéf Boha Všemohúceho. Na severnej strane je umiestnený reliéf Panny Márie s Ježiškom,“ opísal podobu vzácneho zvona Dirga.
Ako informoval, na dvoch miestach je prasknutý od dolného okraja k vencu a rozoznievaný je len niekoľkokrát do roka, a to ručne.
„Zváranie zvona je špecifické v tom, že ide o hudobný nástroj, ktorému chceme prinavrátiť jeho pôvodný hlas, preto nejde o jednoduchú prácu. Trhlinu vo zvone je potrebné vybrúsiť a celý zvon obaliť izolačným materiálom, aby mohol byť zahriaty na približne 400 stupňov Celzia. Následne je vybrúsené miesto zvárané autogénom, hmotou, ktorá má totožné zloženie ako zvon. Zvon potom musí v peci pomaly chladnúť,“ opísal proces Dirga.
Zatiaľ predpokladá, že do kežmarskej zvonice by sa mohol zvon vrátiť koncom septembra či začiatkom októbra tohto roku.
Žeriav dostal zabrať
Žeriav, ktorý zvon po príchode do zváracej dielne vykladal, ukázal podľa Dirgu váhu 4 300 kilogramov.
„Po overení váhy ho posúvame zo šiesteho na piate miesto v tabuľke najväčších zvonov Slovenska. Keďže nie každý zvon môžeme odvážiť, približná váha sa zisťuje vzorcom. Pri zvonoch ako je tento, a ktorých je na Slovensku viac, je zložité zistiť približnú váhu, pretože neboli odliate v optimálnom, ale v ťažkom alebo extra ťažkom rebre. To spôsobí, že zvon pri svojej veľkosti má niekoľkokrát hrubšiu stenu úderového venca a teda vyššiu hmotnosť. Tento bol odliaty v takzvanom ťažkom rebre, preto má v pomere k svojej váhe vysoký nárazový tón,“ vysvetlil ďalej Dirga.
Vo zvonici pri Bazilike sv. Kríža v Kežmarku sa okrem tohto veľkého zvona nachádzajú ešte dva menšie zvony, ktoré pochádzajú z rokov 1982 a 1983.
„Väčší z nich váži 1 160 kilogramov, menší 850 kilogramov. Oba pochádzajú z dodnes činnej dielne v Brodku u Přerova na Morave,“ doplnil koordinátor projektu zvárania kežmarského zvonu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.